ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

Meta підіграє кцпам. Нащо Facebook вигадує “заборонені слова”

АналітикаMeta підіграє кцпам. Нащо Facebook вигадує “заборонені слова”

З початку повномасштабної війни українці зіштовхнулися з купою масових банів і страйків у соцмережах. Більшість стрічки в Instagram і Facebook стала «потенційно неприйнятним контентом». Акаунти активістів, зірок, фото й відео про наслідки війни – обмежують, видаляють. Як, наприклад, сторінку співака Колі Серги. Чому соцмережі так реагують на український контент і чи можна це змінити – експерт Мінцифри Антон Мельник поділився з 24 каналом.

На його думку, компанія Meta, якій належить Facebook, справляється з навантаженням на мережу, але справляється недостатньо. У компанії є декілька проблем, одна з яких – це модерації.

Щодо українських користувачів часто приймають неправильні рішення, “false positive”, як це називають у Meta. Це рішення, коли топ-блогерам, активістам, важливим людям блокують їхні акаунти або окремі пости.

«Вони звертаються до нас, до Мінцифри, а ми відповідно подаємо Meta прохання подивитися, чи з контентом усе було окей. І буває дуже багато випадків, коли рішення – неправильні. Відповідно, блокування знімається і пост повертають», – розповів Мельник.

До речі, пост блокується за порушення правил спільноти або через «false positive» рішення. Їхня частка дуже велика, і Meta зараз з цим розбирається.

Мінцифри регулярно спілкується з представниками компанії – зідзвонюється, листується і за можливості навіть зустрічається. Наприклад, під час війни міністр Михайло Федоров зустрічався з віцепрезидентом Meta. Тобто між ними є хороша комунікація.

Але Meta все одно недопрацьовує в українському питанні.

«Думаю, вони перебувають у пастці власної політики конфіденційності. Що цікаво, у користувачів немає таких величезних проблем з Twitter, Youtube, тому що вони не так сильно модерують контент і збільшили свободу слова на своїх платформах. Натомість Meta сама собі придумує заборонені слова щодо росіян: “русня”, “москалі” й інші. Наприклад, як до заборонених можна було додати слово “москалі”, якщо в Україні воно є літературним – його вживав Тарас Григорович Шевченко у своїх віршах. Але якщо ви зараз у пості фейсбука напишете цитату з вірша Шевченка зі словом “москалі”, вас можуть заблокувати. А можуть і ні. Тобто все залежить від алгоритму», – зауважує експерт. 

Наприклад, є користувач, у якого 100 друзів. Він написав щось заборонене для соцмережі і його блокують. Або навпаки, є хтось дуже відомий. русня ж полює на акаунти і пости таких людей, слідкує за ними, а потім масово скаржиться на певний пост. Він прилітає на огляд до фізичного модератора, а той бачить: «Ага, там дійсно є таке-то слово, отже – це порушення». І модератор блокує пост чи сторінку. І за правилами Meta все правильно.

Але це стосується не тільки України.

«Звісно, ми зараз яскравий приклад, тому що дуже багато людей висловлюються про війну і несправедливість, пишуть про росіян, які воюють, як варвари. Тому звісно ж, українці висловлюють своє обурення різними словами. Але в Meta вже не раз були великі скандали щодо різних тем. Серед них – Black Lives Matter (міжнародний антирасистський рух, що бореться проти насильства до темношкірого населення), тема абортів (було блокування акаунтів жінок, які висловлювались проти повернення заборони абортів)», – розповів Мельник.

Тобто виходить, що Meta завжди на стороні якогось зла. Однак вони просто заручники своїх політик, переконані у Мінцифрі.