Що буде з азартною сферою України після війни?

Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council розмірковує на тему – як вплине війна на вітчизняний азарт, враховуючи той факт, що сусідні рф та білорусь вже перетворилися на країни-нон грата, де ведення бізнесу є токсичним. Тож, навряд чи великі азартні компанії та бренди прийдуть туди. Так само складно з гральною індустрією і у Грузії, де запроваджуються нові податки у цій сфері. Країни Балтії хоч економічно і стабільні, проте невеликі, немає аудиторії, нема розмаху. Отже, центральною країною східноєвропейського азарту стане Україна. Тож, експерт викладає свої роздуми стосовно цього.
Під час війни багато експертів концентруються на оцінці втрат для економіки. Це цілком логічно, адже будь-які воєнні дії, тим паче такого масштабу та інтенсивності, які ми сьогодні спостерігаємо в Україні, наносять мільярдні збитки та гальмують розвиток більшості секторів економіки. Однак, на мою думку, після закінчення війни Україну очікує безпрецедентне економічне зростання.

Окрім руйнувань та страждань для мільйонів людей, війна росії проти України принесла серйозні економічні наслідки для нашої держави. На сьогоднішній день понад 60% компаній та бізнесів не працюють або суттєво скоротили свою діяльність. І гральний бізнес, звичайно, не виняток. Інфраструктурні збитки після першого місяця війни вже оцінюються в сотні мільярдів доларів. Ущент зруйновані цілі міста.
Водночас, якщо поглянути на перспективи для української економіки після закінчення війни, вони виглядають достатньо позитивно. Для цього є кілька чітких індикаторів, які бачимо вже сьогодні.
(1) На зміну концепції звичайної України прийшла концепція GlobalUkraine. За трохи більше ніж місяць війни з росією, український опір агресору став темою номер один у глобальному політичному порядку денному. Ми не тільки отримали неабияку підтримку від західних партнерів і стали прикладом надзвичайно ефективної боротьби проти потужного агресора, але й ініціювали глобальні політичні та економічні зміни в Європі. Сьогодні цивілізовані західні країни сприймають Україну набагато серйозніше, ніж ще місяць тому, та прагнуть з нами співпрацювати й надавати всебічну підтримку. Впливові держави світу почали визнавати роль України як системоутворюючої для європейської та міжнародної безпеки. Відповідно зростає та посилюється суб’єктність нашої держави.

(2) Президент України. На сьогодні Президент Зеленський є одним із найвпливовіших політиків світу, і це визнають усі – від провідних міжнародних видань до західних інституцій та політичного керівництва тих країн, які ніколи не були «друзями» нашої держави.
(3) Імідж. Україну підтримують не тільки уряди країн та міжнародні організації, але й прості люди в усьому світі. Рівень допомоги, який наша держава отримує в інших країнах від громадських організацій, волонтерів та простих громадян, є безпрецедентним для сучасної історії Європи. Обсяги гуманітарної та військової допомоги з недержавних джерел обчислюються сотнями мільйонів євро. Щодня в десятках європейських міст проходять акції на підтримку України. Наша держава сьогодні є втіленням боротьби за свободу, незалежність та демократію.
(4) Ізоляція та занепад росії. На фоні України, яка бореться та перемагає, росія, яка атакує, знищує та вчиняє тисячі воєнних злочинів, ізолюється та занепадає. І це дає дуже чіткий сигнал програшу усім іншим авторитарним країнам, які бачать досягнення своїх ганебних політичних інтересів у військовий спосіб.
Що все це означає?
Сьогодні Україна є форпостом боротьби з тотальним злом, яке загрожує всьому Європейському континенту. До того ж боремось ми напрочуд ефективно – як у військовому так й в дипломатичному плані. Поступово наша боротьба робить нас центром європейського регіону.

Після нашої перемоги ми станемо не тільки більш потужними політично та економічно, але й будемо дуже трендовим місцем для роботи та інвестицій. Працювати в України стане престижно, адже робота на українському ринку буде символом підтримки демократії та боротьби народів за свободу. Також Global Ukraineвиграє конкуренцію у росії, адже війна показала, що інвестуючи в рф, ви можете втратити й репутацію, й гроші, відповідно нестабільно заходити на ринок агресора. Ринок Global Ukraine проти ізольованої росії – зрозуміло, що інвестор обиратиме нашу державу.
І в цьому сенсі гемблінг не є винятком. Упевнений, що західні компанії та інвестори в сфері азартних ігор також братимуть активну участь у післявоєнній розбудові української економіки, незважаючи на всі ті складнощі, з якими вони стикаються сьогодні.
Безперечно, гемблінгова індустрія, особливо наземна, потребуватиме державної підтримки, але працювати компаніям буде набагато легше, адже закінчення війни принесе з собою безпрецедентні можливості для розвитку різних секторів української економіки та подальшої її глобалізації.