ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

Український ринок азарту досі конкурентний. Навіть попри війну

ГоловнеУкраїнський ринок азарту досі конкурентний. Навіть попри війну

Один із провідних українських фахівців у сфері легального азарту голова Ukrainian Gambling Council Антон Кучухідзе заявляє: вітчизняна гральна сфера показує досить швидкі темпи відновлення, насамперед, завдяки продуманній політиці державного регулятора – КРАІЛ, а ще – гнучкості та диверсифікованості сфери, підкреслює у своєму блозі глава UGC.

Навіть у мирний час ефективний розвиток будь-якого бізнесу залежить не тільки від якісного менеджменту, раціонального використання фінансів та креативу, але й від підтримки з боку держави. Під час таких серйозних потрясінь, як війна, синергія та порозуміння між державою та бізнесом стають життєво важливими для цілих індустрій, а готовність йти на поступки один одному запорукою ефективної боротьби проти спільного ворога.

У своїх блогах я вже неодноразово наголошував на тому, що через війну, розв’язану росією проти України, український бізнес переживає скрутні часи. Справжні довгострокові наслідки цього складного для національної економіки періоду нам ще доведеться відчути, однак показовим є те, що українські регуляторні та контролюючі органи намагаються зменшити їхній негативний ефект вже сьогодні.

Важливо, що сфера азартних ігор не стала винятком із цього правила. Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) є, напевне, наймолодшим державним органом за всю історію незалежної України. Втім, це не заважає Комісії демонструвати чітку підтримку індустрії та показувати глибоке фахове розуміння ситуації, в якій сьогодні опинились ліцензовані організатори гемблінгу.

Так, у своїй нещодавній заяві КРАІЛ наголосила, що з початком воєнного стану в Україні до Комісії почали надходити повідомлення від ліцензованих організаторів азартних ігор, у яких вони говорять про нездатність своєчасно та сповна виконувати свої обов’язки відповідно до закону через воєнні дії. Зокрема, в цих повідомленнях мова йде про неспроможність виплачувати ліцензійні платежі. Більше це стосується офлайн гемблінгу.

У такій ситуації державний регулятор може піти двома шляхами. Перший – примусити бізнес платити, посилаючись на той самий воєнний стан та державні потреби. І тоді платежі будуть отримані, але востаннє, бо індустрія просто перестане існувати. Однак є другий, більш раціональний шлях – увійти в становище бізнесу, зняти з нього додаткове навантаження та дозволити хоча б якось функціонувати, незважаючи на тимчасове невиконання відповідних зобов’язань. Адже коли індустрія функціонує – зберігаються робочі місця, а в державний бюджет надходять податки.

Чудово, що КРАІЛ розуміє це та обирає другий шлях взаємодії з ліцензованими організаторами азартних ігор. Зокрема, у вищезгаданій заяві Комісії сказано: «КРАІЛ розуміє ситуацію, що склалась на ринку азартних ігор, та відповідно в умовах воєнного стану не розглядає питання щодо притягнення до відповідальності за порушення встановлених законом строків сплати за ліцензії».

Найкращим сценарієм було б, звичайно, якщо таку ж позицію до сфери азартних ігор мала й Верховна Рада України та нарешті ухвалила профільний законопроєкт про оподаткування грального бізнесу 2713-д. Це дозволило б не тільки втримати індустрію гемблінгу на плаву в складні часи, але й створити умови для приходу великих глобальних брендів на український ринок.

Якщо світовий лідер у сфері букмекерства, компанія William Hill, купує ліцензію для роботи на невеличкому ринку Латвії, то чому він не може зробити це в Україні – на ринку, який у десятки разів більший за латвійський? Це можливо навіть в умовах воєнного часу, адже онлайн-сектор гемблінгу показує досить швидкі темпи відновлення.