ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

SpaceX Маска каже, що більше не може платити за за інтернет для Україні, тож ще у вересні просив Пентагон заплатити ще 

ГоловнеSpaceX Маска каже, що більше не може платити за за інтернет для...

З тих пір, як вони вперше почали прибувати в Україну навесні минулого року, супутникові інтернет-термінали Starlink, виготовлені компанією SpaceX Ілона Маска, стали життєво важливим джерелом зв’язку для українських військових, дозволяючи їм воювати та залишатися на зв’язку, навіть коли мережі стільникового зв’язку та Інтернету були зруйновані внаслідок війни з рф.

Наразі приблизно 20 000 супутникових одиниць Starlink було передано в Україну, і Маск написав у Twitter, що «проєкт коштував SpaceX $80 млн і перевищить $100 млн до кінця року».

Але, схоже, що «лавочка прикрилась», оскільки SpaceX попередила Пентагон, що може припинити фінансування проєкту в Україні, якщо армія США не буде платити десятки мільйонів доларів на місяць.

Документи, отримані CNN, показують, що минулого місяця SpaceX Маска надіслала листа до Пентагону, в якому говориться, що компанія більше не може продовжувати фінансувати сервіс Starlink, як це було раніше. У листі також міститься прохання до Пентагону взяти на себе фінансування урядового та військового використання Starlink в Україні, яке, як стверджує SpaceX, коштуватиме понад 120 мільйонів доларів до кінця року та може коштувати близько 400 мільйонів доларів протягом наступних 12 місяців.

«Ми не в змозі надалі дарувати термінали Україні або фінансувати існуючі термінали протягом невизначеного періоду часу», — написав Пентагону директор з державних продажів SpaceX у вересневому листі.

Серед документів SpaceX, надісланих до Пентагону та ознайомлених CNN, є раніше невідомий прямий запит, надісланий Маску в липні командувачем Збройних сил України генералом Валерієм Залужним щодо ще майже 8000 терміналів Starlink.

В окремому супровідному листі до Пентагону зовнішній консультант, який працює на SpaceX, написав: «SpaceX стикається з жахливо складними рішеннями. Я не думаю, що вони мають фінансову можливість надати якісь додаткові термінали чи послуги, як просив генерал Залужний».

Документи, про які раніше не повідомлялося, надають рідкісну розбивку власних внутрішніх цифр SpaceX на Starlink з детальним описом витрат і платежів, пов’язаних із тисячами терміналів в Україні. Вони також проливають нове світло на закулісні переговори, які надали Україні комунікаційне обладнання та послуги на мільйони доларів.

Окрім того, бізнесмен дивно відреагував на твіти американського політтехнолога Джейсона Джея Смарта та колишнього посла України у Німеччині Андрія Мельника.

Повідомлення про відключення

Листи надійшли на тлі нещодавніх повідомлень про масштабні збої в роботі Starlink, оскільки українські війська намагаються повернути окуповані рф території в східній і південній частинах країни.

Джерела, знайомі з відключеннями, сказали, що вони раптово вплинули на всю лінію фронту, як вона стояла 30 вересня. «Це вплинуло на всі зусилля українців пройти цей фронт», — сказав один із знайомих з відключеннями людей, який говорив з CNN на умовах анонімності. для обговорення делікатних розмов. «Starlink — це основний спосіб спілкування підрозділів на полі бою».

Не було жодного попередження українським силам, сказала друга особа, додавши, що тепер, коли Україна звільняє територію, необхідно подати запит на ввімкнення послуг Starlink.

Financial Times першою повідомила про збої, які призвели до «катастрофічної» втрати зв’язку, сказав високопоставлений український чиновник. У твіті, відповідаючи на статтю, Маск не став заперечувати збій, заявивши, що те, що відбувається на полі бою, є секретним.

Пропозиція SpaceX про припинення фінансування Starlink також з’явилася на тлі зростання занепокоєння в Україні щодо прихильності Маска. Нещодавно Маск опублікував у Twitter суперечливий мирний план, який передбачає відмову України від Криму та контролю над східними Луганською та Донецькою областями.

Після того, як президент України Володимир Зеленський підняв питання про те, на чию сторону стоїть Маск, він відповів, що «як і раніше дуже підтримує Україну», але побоюється «масової ескалації».

Минулого місяця Маск також стверджував у приватному порядку, що Україна не хоче мирних переговорів прямо зараз і що якщо вони погодяться з його планом, «росія прийме ці умови», за словами людини, яка їх чула.

«Україна знає, що її нинішній уряд і зусилля під час війни повністю залежать від Starlink», — сказала людина, знайома з обговореннями. «Рішення про те, продовжувати роботу Starlink, чи ні, повністю залежить від однієї людини. Це Ілон Маск. Його не обирали, ніхто не вирішував давати йому ці повноваження. Він має це завдяки технології та компанії, яку він створив».

У вівторок Маск спростував інформацію про те, що він безпосередньо спілкувався з путіним про Україну, хоча політолог Іан Бреммер продовжує говорити, що це не так. У четвер, коли український міністр написав у Twitter, що Starlink має важливе значення для інфраструктури України, Маск відповів: «Ласкаво просимо. Радий підтримувати Україну».

Поки платили інші – піарився Маск

Через понад 7 місяців війни важко переоцінити вплив Starlink на Україну.

Уряд у Києві, а також українські війська, неурядові організації та цивільні особи покладаються на спритні, компактні та прості у використанні пристрої, створені SpaceX. Він використовується не лише для голосового та електронного зв’язку, але й для керування дронами та передачі відео для корекції артилерійського вогню.

«Starlink був абсолютно необхідним, оскільки росіяни націлилися на українську комунікаційну інфраструктуру», — сказав Дімітрі Альперович, співзасновник мозкового центру Silverado Policy Accelerator. «Без цього в багатьох випадках вони справді працювали б наосліп».

Незважаючи на те, що Маск отримав широке визнання та подяку за те, що він відгукнувся на запити про надання послуг Starlink Україні на початку війни, насправді переважна більшість із 20 000 терміналів отримали повне або часткове фінансування із зовнішніх джерел, включаючи уряд США, Великої Британії та Польщі, згідно з листом SpaceX до Пентагону.

Прохання SpaceX, щоб американські військові заплатили за рахунок, розлютило вище керівництво Пентагону. Один високопоставлений чиновник із оборони сказав CNN, що SpaceX має «нахабство виглядати героями», в той час як інші платять так багато, а тепер ім ще й виставляють рахунок на десятки мільйонів на місяць.

Згідно з даними SpaceX, наданими Пентагону, близько 85% із 20 000 терміналів в Україні були оплачені – або частково – такими країнами, як США та Польща чи іншими організаціями. Ці організації також платили приблизно за 30% підключення до Інтернету, яке, за словами SpaceX, коштує 4500 доларів щомісяця за одиницю найсучаснішої послуги(На вихідних Маск написав у Twitter, що в Україні близько 25 000 терміналів).

У своєму липневому листі до Маска головнокомандувач України генерал Залужний високо оцінив «виняткову корисність» підрозділів Starlink і сказав, що військові розгорнули близько 4000 терміналів. Проте близько 500 терміналів щомісяця знищується під час бойових дій, сказав Залужний, перш ніж попросити ще 6200 терміналів для українських військових і розвідувальних служб і 500 щомісяця для компенсації втрат.

SpaceX повідомила, що у відповідь попросила Залужного розглянути його запит до Міністерства оборони США.

8 вересня старший директор з державних продажів SpaceX написав Пентагону, заявивши, що витрати стали занадто високими, наближаючись до 100 мільйонів доларів. Чиновник звернувся до Міністерства оборони з проханням розглянути новий запит України, а також витрати на поточні послуги на загальну суму 124 мільйони доларів на решту 2022 року.

Ці витрати, за словами високопоставленого чиновника оборони, сягнуть майже 380 мільйонів доларів за цілий рік.

SpaceX відхилила неодноразові прохання прокоментувати як збої, так і їхній нещодавній запит до Пентагону. Адвокат Маска не відповів на запит про коментар. Речник Міністерства оборони Боб Дітчі сказав CNN: «Міністерство продовжує співпрацювати з промисловістю, щоб знайти рішення для збройних сил України, оскільки вони відбивають жорстоку та неспровоковану агресію росії. Наразі нам більше нічого додати».

Розбивка витрат

Рання підтримка Starlink від США надходила через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке, за даними Washington Post, витратило приблизно 3 мільйони доларів на обладнання та послуги в Україні. Згідно з нещодавно отриманими документами, найбільшим окремим платником терміналів є Польща з оплатою майже 9000 окремих терміналів.

США надали майже 1700 терміналів. Серед інших учасників – Велика Британія, неурядові організації та краудфандинг.

Однак набагато дорожчою частиною є постійне підключення. SpaceX стверджує, що оплатила близько 70% послуг, наданих Україні, і стверджує, що запропонувала найвищий рівень – 4500 доларів на місяць – для всіх терміналів в Україні, незважаючи на те, що більшість підписалися лише на дешевшу послугу в 500 доларів на місяць.

Самі термінали коштують 1500 доларів США та 2500 доларів США за дві моделі, надіслані в Україну, йдеться в документах, тоді як споживчі моделі на веб-сайті Starlink набагато дешевші, а обслуговування в Україні коштує лише 60 доларів США на місяць.

Це лише 1,3% від ставки за послуги, яку SpaceX потребує, щоб Пентагон почав платити.

«Можна сказати, що він намагається отримати гроші від уряду або просто хоче сказати: «Я більше не хочу брати участь у цьому», — сказала особа, знайома із запитами України на Starlink. Враховуючи нещодавні збої та репутацію Маска як непередбачуваної людини, «почуття з українського боку дуже роздратовані», — сказала ця особа.

Маск є найбільшим акціонером приватної компанії SpaceX. У травні SpaceX оголосила, що її оцінка зросла до 127 мільярдів доларів, а цього року вона залучила 2 мільярди доларів, повідомляє CNBC.

Минулого тижня Маск зіткнувся зі шквалом критики в Twitter – у тому числі з боку президента України Володимира Зеленського – після того, як у серії твітів представив свій мирний план із припинення війни.