У центрі Риги будують готель для збереження грального залу. Так його хочуть врятувати від… закриття

Перехідний період, коли латвійські гральні компанії були змушені закрити свої зали для азартних ігор в історичному центрі Риги, добігає кінця. Термін дії дозволу на велику кількість апаратів минув, але деякі ще можуть пропрацювати кілька місяців.
Тим не менш, можливі винятки: місцеве законодавство передбачає, що азартні ігри можуть зберегтися у чотирьох- та п’ятизіркових готелях.
Компанія Alfor вирішила врятувати від закриття свій гральний зал у центрі Риги, збудувавши над ним чотиризірковий готель. Ризьке самоврядування має сумніви, що сертифікат статусу готелю отриманий чесно, поліція веде перевірку, повідомляє програма Латвійського телебачення de facto, пише видання Delfi.
Гральні зали переносять у готелі
Обіг грального бізнесу в Латвії цього року наближається до допандемійного рівня. Але в той час, коли в інтернеті онлайн-ігри заробляють вдвічі більше, ніж у 2019, дохід у залів для азартних ігор так і не відновився.
За даними Інспекції з нагляду за лотереями та азартними іграми, у Ризі за останній місяць закрилися дев’ять залів з гральними автоматами. Основна причина – ухвалене Ризькою думою п’ять років тому рішення про відміну ведення грального бізнесу в історичному центрі міста (за умови, якщо зал не знаходиться у чотирьох- або п’ятизірковому готелі).
Компанія Olympic скористалася винятком, відкривши нові зали у готелі Radisson Blu на вулиці Кугю та у готелі Grand Kempinski на бульварі Аспазія.
Компанія Alfor, яка керує гральними залами бренду Fenikss і частково належить бізнесменові Янісу Зузансу, вчинила інакше. Для збереження залів у центрі Риги, на перехресті вулиць Брівібас та Дзірнаву, компанія вирішила перебудувати поверхи над будинком під чотиризірковий готель. Дозвіл на будівництво фірма отримала менше півтора роки тому. Але закінчити будівництво готелю до закриття зали не встигли.
“Гральний зал, розташований у цій будівлі, закінчив свою роботу наприкінці жовтня. В ідеальному світі нам би хотілося, щоб цього розриву (за часом) не було“, – сказала Ліва Бісенієце, керівник відділу корпоративних комунікацій Alfor.
Дозвіл для залів потрібний до завершення будівництва готелю.
Незважаючи на те, що готель не був добудований, у квітні Alfor запросив у Ризької думи новий дозвіл на проведення азартних ігор на цю адресу. Як обґрунтування фірма представила латвійському Центру готелів та ресторанів сертифікат про те, що готель над гральним залом відповідає статусу “чотири зірки”. Але Ризька дума відмовила у дозволі.
«Можу запевнити всіх рижан: наш юридичний відділ дуже уважно розглядає ці звернення, а також досліджує ці місця. І ми переконалися, що там точно не чотиризірковий готель. Це місце, де реально ведуться будівельні роботи. У нас постало питання: як компанія могла зробити заяву про те, що там уже функціонує чотиризірковий готель?» – запитує віце-мер Риги Лінда Озола.
Обов’язковими критеріями для чотирьохзіркових готелів є, наприклад, високий рівень чистоти та вестибюль з місцями для сидіння та сервісом напоїв. Визначена мінімальна кількість меблів у номерах, перераховані гігієнічні речі, які обов’язково повинні бути у ванних кімнатах.
Ті, хто видає сертифікати, кажуть, що “чотири зірки” готелю можна присвоїти ще до завершення будівництва, але сертифікат буде дійсним лише з моменту початку роботи готелю.
“Було підготовлено всі типи приміщень, які передбачені. Плюс ми також могли бачити, якого рівня будуть закуплені косметичні продукти та обладнання“, – повідомила член правління латвійського Центру готелів та ресторанів Санта Грайксте.
Видачу чотиризіркового сертифікату перевірить поліція
Але у довідці, поданій раді, не сказано, що вона недійсна. Самоврядування про це дізналося лише після листування з асоціацією готелів. Депутати думи вважають, що їх ввели в оману, оскільки подані компанією Alfor документи наводили на думку, що готель за вказаною адресою вже діє і, отже, гральному залу також дозволено працювати. Наразі депутати звернулися до кількох установ.
“Ці сертифікати дають великі можливості для підприємців. Ось чому нам важливо було звернути увагу Мінекономіки на процес адекватного контролю. Під час обговорення питання разом із депутатами ми порадили Держполіції перевірити, чи немає у цій ситуації видимих ознак кримінального злочину“, – повідомила віце-мер Риги.
Державна поліція розпочала відомче розслідування. В Alfor вважають, що виникло непорозуміння: компанія не знала, що сертифікат ще не дійсний. Крім того, під час подання документів Alfor розраховував, що готель зможе відкритися раніше. Фірма наголошує, що наразі немає чіткої процедури отримання дозволу на зал гральних автоматів у недобудованому готелі.
“Це перший випадок, коли гральному залу в Ризі потрібен дозвіл на розміщення в новозбудованому готелі.
Ми подали запит і хотіли побачити, чого від нас чекає самоврядування, щоб ми могли отримати цей дозвіл… Вони дуже обережні, враховуючи, наскільки хворобливою є ця тема в місті, і ми це теж розуміємо”, — сказала представник Alfor Бісенієце.
У Ризької думи масово просять дозволи на відкриття тоталізаторів
Заборона гральних залів у центрі Риги поки не підштовхнула підприємців до відкриття нових
залів у мікрорайонах міста. Але є інша тенденція. Цього року до Ризької Думи подано 50 заявок на відкриття букмекерських контор у вже існуючих залах. Якщо міська рада дасть на це відповідний дозвіл, то кількість спортивних тоталізаторів у Ризі може потроїтися.
У більшості випадків дума відклала рішення щодо видачі дозволів до початку наступного року. У думі не приховують, що сподіваються на нову правову базу, яка дозволить б заборонити азартні ігри.
Сейм попереднього скликання з перевагою в один голос включив до нового закону про самоврядування норму про те, що тільки дума може приймати рішення про дозвіл чи заборону гральних закладів. Закон набуде чинності з 1 січня.
Влада Риги звернулася до міністерства охорони навколишнього середовища та регіонального розвитку (VARAM) за роз’ясненнями: чи дасть новий закон якісь додаткові повноваження. Міністерство поки що готує відповідь, але Латвійське телебачення повідомляє, що новий закон нічого не змінює.
Автором нової норми є Віктор Валайніс (“Союз зелених та селян”). Він вважає, що юристи міністерства помиляються. За його словами, у чинному законі про азартні ігри чітко вказується, що самоврядування можуть забороняти азартні ігри. А в новому законі це наголошується ще більше.
“Дуже сподіваюся, що рішення, ухвалене депутатами Сейму, не викличе більше питань про те, що вони мали на увазі“, – додав він.
Але заперечення міністерства означають, новий закон не внесе ясності. А відповідь щодо можливості самоврядувань забороняти азартні ігри дасть Конституційний суд у справі про рішення Кекавської думи не дозволяти гральні зали на території краю. Представник суду Діта Плепа повідомила місцеве телебачення LTV, що КС має винести свій вердикт щодо Кекавського краю у квітні наступного року.