Росіяни звільняють українських айтішників, побоюючись диверсій

Російські компанії почали звільняти чи занижувати на посадах IT-фахівців українського походження. Про це повідомляє російське видання РБК із посиланням на 2 учасників ринку та голову АНО «Інформаційна культура» Івана Бегтіна.
Така негласна вимога йде від державних замовників цих компаній, припускає Бегтін. Про які саме компанії йдеться, співрозмовники не уточнили.
За даними видання, випадки таких звільнень також обговорювали в кулуарах російського інтернет-форуму, який пройшов 18-20 травня. За словами одного з учасників заходу, українських IT-фахівців звільняють, побоюючись диверсій.
Джерело на ринку кібербезпеки заявило, що служби внутрішньої безпеки російських компаній “особливо уважно стежать за співробітниками, які самі або їхні родичі є громадянами України”, рекомендують не працювати з такими фахівцями або “беруть їх на олівець”. Насамперед, за його словами, це стосується співробітників із доступом до критичних для бізнесу даних та сегментів інфраструктури.
Бегтін у розмові з виданням сказав, що українських IT-фахівців було не так багато в росії: найчастіше вони працювали на аутсорсі або на офшорних програмістів, після того, як ті активно стали перебиратися в Україну після 2014 року.
«Поточна ситуація досить суперечлива. З одного боку, в росії спостерігається дефіцит IT-фахівців, з іншого боку, є ризики у вигляді диверсій, які вже відбуваються в компаніях. До того ж, питання не лише в громадянстві — є ще низка критеріїв, які можуть вплинути на потенційні диверсії всередині компанії: робота іноземних спецслужб, питання політичних переконань співробітника, наявність родичів в Україні», — повідомив він.
Представники великих російських компаній “Яндекс”, “МТС”, “Ozon”, Сбербанку та “Пошти Росії” заявили, що не приймають кадрових рішень виходячи з національності своїх співробітників. У Positive Technologies повідомили, що у компанії немає співробітників-українців. В інших великих ІТ-компаніях просто проігнорували запит видання.
Наприкінці березня глава російської асоціації електронних комунікацій Сергій Плуготаренко заявляв, що з країни виїхало 50–70 тисяч IT-фахівців. Він також прогнозував, що в рамках другої хвилі можуть виїхати ще 70-100 тисяч людей.
У квітні «Комерсант» із посиланням на учасників ринку повідомляв, що начебто дефіцит IT-фахівців, який виник у росії після початку війни в Україні, може змінитись їх надлишком. За словами співрозмовників газети, фахівці, які залишили країну, можуть почати повертатися, оскільки «поїхали поспіхом і без підготовки».
Російська влада звільнила IT-компанії від податків на 3 роки, а їх співробітникам пообіцяли відтермінування від армії та можливість оформити пільгову іпотеку.