Ціна російсько-української війни для решти світу

Війна росії з Україною матиме економічний ефект не лише для цих країн, а для решти світу. Причому, мова йде саме про негативні наслідки, які зачеплять усі сфери – від ринку озброєння до туристичного і навіть азартного.
Згідно з новою доповіддю «Економічної розвідки», яку цитує американський новинний портал CNBC, країни Азії та Тихого океану можуть сильно постраждати від російсько-української війни, від цін на продукти харчування до туризму та постачання зброї, навіть якщо вони не будуть безпосередньо залучені у війну.
За даними дослідників, ціни на продукти харчування особливо чутливі до війни, оскільки обидві країни є значними виробниками сировини. Деякі азіатські країни покладаються на такі товари, як добрива з росії, а глобальний дефіцит вже призводить до зростання цін на у сільському господарстві та на зернові.
Враховуючи відносно високий рівень залежності регіону від імпорту енергоносіїв та сільськогосподарської продукції – навіть якщо продукція не надходять безпосередньо з росії чи України, сплеск цін буде тривожним, попереджає EIU.
«Нішові поставки включають залежність від росії та України як джерел добрив і зернових у Південно-Східній та Південній Азії, що може призвести до збою в сільськогосподарському секторі», – заявила компанія.
Найбільші світові держави запровадили проти росії широкі санкції через неспровоковану війну рф проти України. США ввели санкції щодо енергетики, тоді як Велика Британія планує зробити це до кінця року. Європейський Союз також розглядає, чи робити те саме.
Деякі країни отримають переваги від вищих цін на сировину та глобального пошуку альтернативних поставок.
Санкції також були введені проти олігархів, банків, державних підприємств і суверенних облігацій країни.
«Північно-Східна Азія, де проживають провідні світові виробники мікросхем, також має певний вплив на будь-які перебої в постачанні рідкісних газів, що використовуються у виробництві напівпровідників», – йдеться у звіті EIU.
Інші галузі, які можуть постраждати, включають російських туристів, які вважають за краще триматися подалі, а також деякі азіатсько-тихоокеанські країни, які можуть бути відрізані від російської зброї.
Переможці та переможені від товарних стрибків
Світові ціни на нафту, газ і зерно вже піднялися з моменту початку війни в кінці лютого.
росія та Україна забезпечують значний відсоток світових поставок деяких із цих товарів.
Ф’ючерси на пшеницю трохи зросли від початкового сплеску, але поки що зріст на рівнв 65% порівняно з роком тому. За той же період ф’ючерси на кукурудзу подорожчали більш ніж на 40%.
Деякі країни будуть вразливі до зростання цін, але інші можуть виграти.
«Деякі країни отримають переваги для експорту від вищих цін на сировину та глобального пошуку альтернативних поставок», – сказав EIU.
Поставки нікелю також під ударом, оскільки рф є третім за величиною постачальником цього ресурсу у світі.
Країни, які отримають вигоду від вищих цін на товари:
Експортери вугілля: Австралія, Індонезія, Монголі
Експортери сирої нафти: Малайзія, Бруней
Зріджений природний газ: Австралія, Малайзія, Папуа-Нова Гвінея
Постачальники нікелю: Індонезія, Нова Каледонія
Постачальники пшениці: Австралія, Індія
Країни, найбільш вразливі до зростання цін (імпорт з росії/України у відсотках від світового імпорту 2020 року):
Добрива: Індонезія (більше 15%), В’єтнам (більше 10%), Таїланд (більше 10%), Малайзія (близько 10%), Індія (більше 6%), Бангладеш (майже 5%), М’янма ( близько 3%), Шрі-Ланка (близько 2%)
Крупи з росії: Пакистан (близько 40%), Шрі-Ланка (більше 30%), Бангладеш (більше 20%), В’єтнам (майже 10%), Таїланд (близько 5%), Філіппіни (близько 5%), Індонезія (менше 5%), М’янма (менше 5%), Малайзія (менше 5%)
Зернові з України: Пакистан (майже 40%), Індонезія (більше 20%), Бангладеш (майже 20%), Таїланд (більше 10%), М’янма (більше 10%), Шрі-Ланка (майже 10%), В’єтнам (менше 5%), Філіппіни (близько 5%), Малайзія (близько 5%)
Також росія є другим у світі постачальником зброї. Протягом останніх двох десятиліть ця країна була основним джерелом озброєння для Китаю, Індії та В’єтнаму, зазначає EIU.
«Міжнародні санкції проти російських оборонних фірм завадять майбутньому доступу азіатських країн до цієї зброї», — заявила дослідницька фірма.
Однак це також створить нові можливості для виробників з інших країн, а також для вітчизняних виробників, йдеться у повідомленні.
Країни, найбільш залежні від імпорту російської зброї у 2000-2020 роках, у рейтингу за часткою загального імпорту
Монголія (близько 100%), В’єтнам (більше 80%), Китай (майже 80%), Індія (більше 60%), Лаос (більше 40%), М’янма (близько 40%), Малайзія (понад 20 %), Індонезія (більше 10%), Бангладеш (більше 10%), Непал (більше 10%), Пакистан (менше 10%)
Втрата російських туристів
Хоча авіамаршрути Азії все ще відкриті для російських авіакомпаній, туристи з країни можуть не відвідати, зазначає EIU.
«Туризм є основним потенційним ризиком у сфері торгівлі послугами, і оскільки азіатські авіамаршрути все ще відкриті для російських авіакомпаній, на відміну від європейських, така торгівля може продовжуватися (і потенційно розширюватися)», — заявила дослідницька компанія.
“Однак на готовність росіян подорожувати, ймовірно, вплинуть економічні розлади, знецінення рубля та відхід міжнародних платіжних послуг з росії“, – додають у дослідженні.
Кілька російських банків також були виключені з SWIFT, глобальної системи, що об’єднує понад 11 000 банків-членів у приблизно 200 країнах і територіях по всьому світу.
Тим часом рубль спочатку впав майже на 30% по відношенню до долара з початком війни. Відтоді валюта стабілізувалася, але востаннє торгувалася приблизно на 10% нижче, ніж на початку року, що завдало шкоди гаманцям звичайних росіян.
Проте залежність від російських туристів в Азії все ще низька.
За даними EIU, найбільшим бенефіціаром в регіоні в 2019 став Таїланд, який прийняв 1,4 мільйона росіян. Тим не менш, це становило лише менше 4% від загальної кількості прибутків того року. В’єтнам був другим, а Індонезія, Шрі-Ланка та Мальдіви увійшли до п’ятірки азіатських напрямків для російських туристів.
“Без війни російський туризм міг би збільшити показники, враховуючи поточні обмеження на виїзд китайських мандрівників“, – сказав EIU.