ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

Як виникла сучасна колода гральних карт, чому парламент Франції не зареєстрував 500 років тому першу державну лотерею – відкриваємо історію азарту

НовиниЯк виникла сучасна колода гральних карт, чому парламент Франції не зареєстрував 500...

Виявляється, символ азартного світу – колода гральних карт – не завжди мала всім відомий вигляд з дамами, королями та валетами. Та й взагалі, враховуючи, свою древню історію – гемблінг може багато чого розказати повчального. У КРАІЛ відновили цикл пізнавально-навчальних матеріалів про історію азарту.  

Ще якихось 500 років тому замість Дами у європейських картах був присутній якийсь «Дворянин».

Саме у Франції постійною картою колоди стала «Королева», що замінила «Дворянина» у 1500-х роках. Французький варіант став попередником стандартної колоди з 52 карт, яка використовується сьогодні, тож не дивно, що ця інновація фактично призвела до створення більшості популярних ігор, які ми знаємо. Наприклад, гра «блекджек», відома у ті часи як «vingt-et-un», була розроблена та вперше розіграна французькими тамплієрами.

У XVII ст. французький математик Блез Паскаль винайшов колесо рулетки, яке згодом започаткувало відповідну гру. Інша популярна розвага — тоталізатор, теж має французьке походження, його було винайдено у 70-х роках XIX ст.

Цікаво, що у травні 1539 король Франциск I вперше дозволив азартні ігри: він присудив проведення лотереї (яка мала назву «бланк») підряднику в обмін на велику фіксовану щорічну плату, яку потрібно сплачувати до казначейства. Однак нововведення зазнало невдачі, оскільки Паризький парламент відмовився зареєструвати патент на листи, що засновують лотерею.

Перший гральний дім у Парижі був відкритий у 1756. Саме тоді перелік ігрових розваг поповнився різними видами карткових ігор і рулеткою. Що також перетворило гру в показник статусу і модне хобі: рулетка стрімко завоювала популярність по всій Європі та через деякий час перетнула Атлантику, де у період «золотої лихоманки» стала однією з найпопулярніших розваг американців.

«Утім, як би це не було у давнину, в сучасності сфера азартних ігор країни регулюється різними державними та адміністративними органами, юрисдикція яких залежить від характеру азартної діяльності та від того, чи є вона наземною або онлайн. Крім міністерств, які виконують функції головних регулюючих органів, створені спеціальні комісії, які контролюють діяльність грального бізнесу», – зауважують у КРАІЛ.

Серед таких органів найбільшим є Національне управління з азартних ігор (ANJ) — установа, створена у жовтні 2019, яка перейняла повноваження колишнього Управління з регулювання азартних ігор в Інтернеті (ARJEL).

Зокрема, ANJ може вимагати від постачальників інтернет-послуг блокування доступу до сайтів, які пропонують незаконні азартні ігри, і сайтів, які їх рекламують (під контролем адміністративного судді). Відповідний закон щодо цього був ухвалений у березні 2022.