ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

У Bihus випустили велике розслідування про російську нелегальну ігорку, яка пустила коріння в Україні. У фокусі – правоохоронці та спецслужби 

НовиниУ Bihus випустили велике розслідування про російську нелегальну ігорку, яка пустила коріння...

Поки триває війна, лихорадить і вітчизняний ринок легального азарту. Як з‘ясувалося, позбутися російського букмекера 1xBet не так вже і просто. І проблеми не тільки у «російськості» цього бренду, а ще й у тому, що він, традиційно, тягне за собою шлейф скандалів та підозр. 

14 листопада об‘єднання відомих журналістів-розслідувачів Bihus.info оприлюднило матеріал стосовно вже згаданого букмекера, а також і про українські зв‘язки 1xBet. Виявляється їх коріння сягає аж у СБУ, а точніше до одного з новостворених відділів – головного управління контррозвідувального захисту об’єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму (скорочено – Головне управління І). Його очільник – маловідомий широкому загалу екс-харків‘янин спадковий правоохоронець 32-річний Артем Шило. З 2016-го проживає у Києві. 

Однак за 10 років його роботи на держслужбі родина молодого чоловіка встигла обрости майном на $4 млн, йдеться у новому розслідуванні Лесі Іванової для Bihus.Info.

Управління створили на базі колишнього департаменту економічної контррозвідки СБУ, яке ставало частим фігурантом корупційних розслідувань про  утиски бізнесу.

Його співробітники формують санкційні списки для Ради нацбезпеки і оборони, супроводжувати справи про виведення об’єктів критичної інфраструктури (енергетика) з власності громадян рф. Це одне з ключових управлінь Служби безпеки України.

Крім того, саме із Артемом Шилом пов’язують появу в Україні російського букмекера 1xBet.

Навесні 2022, у розпал російсько-української війни, ліцензії на діяльність в Україні отримав український представник 1xBet –  ТОВ «Твоя Беттінгова Компанія».

Власником «ТБК» є колишній банкір Сергій Цибін, статутний капітал компанії – близько 30 млн гривень. Водночас за дві ліцензії компанія заплатила 25 та 117 мільйонів гривень відповідно.

Цибін раніше володів компанією «Ме-Екстейт», директором якої був Юрій Лазебніков – керівний партнер українського кіберспортивного холдингу TECHIA. Холдинг не приховує співпрацю із 1xBet та називає російського букмекера своїм партнером, зауважують розслідувачі. Щоправда, говорять, мали лише 1 проєкт, та й той тривав місяць, інформує Bihus. 

Юристом холдингу працює Роман Родін, а його брат Олександр керує «ТБК» як директор.

Іншим керівним партнером TECHIA є Олег Крот, який також є співвласником ТОВ «Дайнлайн Констракшн» – компанії, яка займається проєктуванням екотехнопарку на замовлення холдингу. Іншим співвласником «Дайнлайн Констракшн» донедавна був Сергій Тітов – кум Артема Шила. Що цікаво, Олег Крот не бачить «нічого такого у діяльності іксів, для нього вони такий же бізнес, як і решта». 

Крім того, юридична компанія «Прикер», яку Шило оформив у 2021, коли не перебував на державній службі, зареєстрована за адресою АО «Тарасюк і партнери», власники якого Сергій Тарасюк і Анна Бринь супроводжували ліцензування «ТБК» та захищали компанію у суді.

Отримання 1xBet 2 ліцензій – на онлайн-азарт та букмекерську діяльність – викликало обурення у суспільстві, до цього долучився і президент Зеленський, бо компанія, власниками якої є росіяни і всі троє з одного міста прикордонного Брянська звідки так настирливо обстрілюють Чернігівщину та Сумщину, Роман Семіохін, Сєргєй Каршков і Дмітрій Казорін, зарилася на доступ до персональних даних українців, що в полі зору російських спецслужб – вони так вербують у свої лави.

Крім того, цей бізнес ідеально підходить для відмивання брудних російських грошей, які можна потім витратити на корупційні цілі. 

За відсутності належного контролю з боку Комісії з регулювання азартних ігор (КРАІЛ). Однак, критика мала свій ефект – 6 вересня Комісія відкликала ліцензії. Попри це, нардеп Ярослав Юрчишин каже – КРАІЛ зі свого боку ретельно перевіряла українську ТОВку, однак, за чинним механізмом уся відповідальність за достовірність інформації, викладеній у заявці, лежить на ліцензіаті. Тож, проблема ще й у виписаних критеріях.  

Кум Шила Тітов є тією ланкою, яка «пов’язує» нелегальний гральний бізнес і Департамент контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформбезпеки (ДКІБ). Окрім частки у «Дайнлайн Констракшн», йому також належали частки у ТОВ «АС Партнерс» і «Третя Хвиля». Іншим співвласником компаній була дружина начальника ДКІБ Тетяна Климчук.

У ДКІБ Артем Шило дослужився до заступника керівника департаменту та позачергово отримав звання підполковника. Проте під час чищень у 2021 році Шила звільнили із СБУ.

Втім, він влаштувався радником офісу президента України, зареєстрував ФОП та юркомпанію «Прикер». Щоправда, з керівництвом ОП він не контактував. 

У серпні 2022 Шилу запропонували повернутися до СБУ та очолити важливий департамент.

Загалом, в органах Артем Шило пропрацював 10 років. За цей час його родина встигла накопичити чимало майна, походження якого неможливо пояснити офіційними доходами.

Так, Шилу належать дві трикімнатні квартири в елітному ЖК «Новопечерські Липки», право власності на які він оформив у травні 2022. Ринкова вартість двох квартир сягає близько $720 тис. Проте сам спецслужбовець стверджує, що купив їх за 6,5 млн гривень (250 тисяч доларів), бо «ціни впали через війну». Нині за одну таку квартиру забудовник просить $357 тис.

У тому ж домі його дружина Ірина має двокімнатну квартиру вартістю 270 тисяч доларів та 360 кв м комерційної нерухомості на $1,8 млн. На Ірину Шило оформлені і 275 кв м площі у клубному будинку в центрі Києва, на Тарасівській. Вартість нерухомості – близько $950 тис.

Серед рухомого майна на Ірину оформлені два автомобілі Mercedes сукупною вартістю $115 тис Toyota Camry за $124 тис.

Також родині належить будинок у елітному котеджному містечку Золоче на Київщині.

У розмові з журналісткою Лесею Івановою власник майна стверджував, що записана на дружину квартира – належить тещі, а будинок під Києвом – батькам, на який його тато заробив будівництвом і продажем нерухомості, проте бізнес не реєстрував, оскільки той був «дрібним». Крім того, дружина Ірина – успішна підприємниця та власниця мережі салонів краси під брендом «365», зауважує Леся Іванова. 

Шило-старший працював в МВС, потім – у комунальній охоронній компаній із невисокою зарплатнею. Кілька років був безробітним. Втім, варто було синові перебратися до Києва, як він став власником офісних приміщень у Харкові (528 кв м), у 2017 році – двох таунхаусів по $74 тис кожен, а після їх продажу в 2019-му – будинку у Золоче.

Розквіт бізнесу дружини Шила також збігся зі шлюбом. Офіційно за 10 років вона заробила близько $1 млн, однак в Instagram Ірина Шило скаржилася на те, що справи йдуть погано. 

Проте якщо до одруження жінка мала кілька збиткових точок манікюру та менше 1 млн грн на рахунку ФОП, то після почала відкривати один салон за іншим, а через рахунок ФОП щороку почали проходити суми від одного до кількох мільйонів гривень.

На Шило оформили частку в бізнесі – компанії «Правовий бухгалтерський центр «Альфа-Омега». Серед іншого, компанія надавала послуги у сфері ІТ – тій самій, якою займався Департамент кібербезпеки. Іншою співвласницею компанії стала дружина керівника ДКІБ Едуарда Кріцина (згодом його змінить Олександр Климчук).

За 6 років у бізнесі Ірина Шилова отримала понад 5 млн грн, проте вона ніколи не і ніде не афішувала ці доходи.

Едуард Кріцин, так само як і Шило, у 2021 залишив держслужбу та став директором з економічної та інформаційної безпеки «Укрзалізниці». Примітно, що на члена правління «Укрзалізниці» Євгена Лященка переписали частку Сергія Тітова у «Дайнлайн Констракшн».

Частки Тітова у «АС Партнерс» і «Третя Хвиля» списали на водія Шилова – Олександра Скуратова.

На нього ж оформлено підприємство «365 бар», яке забезпечує роботу барів у салонах Ірини Шилової, будинок площею 180 кв м під Києвом ($195 тис) та автомобілі: Audi S6 2019 (зараз коштує $58 тис), Mercedes GL 63 ($124 тис) і Mercedes V 300D ($90-180 тис залежно від комплектації).

Хоча Скуратов і вважався номінальним власником, на них їздили члени родини Шила, а Mercedes GL 63 потім переписали на Ірину. Крім того, джерела журналістів у Державній прикордонній службі підтверджують, що на Mercedes V 300D Артем Шило цього року кілька разів їздив за кордон. Цього року Олександра Скуратова оформили в «Укрзалізницю».

Ще одне підприємство, «365 Active», що займається нерухомістю, записане на помічницю Шилової і HR салонів краси Віолетту Банковську. Статутний капітал фірми – близько 23 млн грн.