ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

Вітчизняні азартники нагадують державі: законопроєкт 2713-д таки треба ухвалити

ГоловнеВітчизняні азартники нагадують державі: законопроєкт 2713-д таки треба ухвалити

Азартний бізнес чи не найбільше в Україні постраждав від наслідків повномаштабної війни та російського вторгнення. Сьогодні вимушені закритися або поставити свою роботу на паузу щонайменше 80% оффлайн-закладів, причому навіть у відносно безпечних регіонах. Хоча саме гральний бізнес здатен допомогти державі Україна оклигати від наслідків війни якнайшвидше. Єдине, що для цього потрібно – ухвалення багатостраждального законопроєкту 2713-д, який би послабив податковий тиск на легальну азартну сферу і зробив би її привабливішою для іноземних інвесторів, переконаний голова Ukrainian Gambling Council Антон Кучухідзе, про що і розмірковує у своєму блозі. Не було часу до війни, а нині – часу на ухвалення цього необхідного рішення практично немає.

Війна внесла фундаментальні корективи в розвиток майже всіх галузей української економіки. Для абсолютної більшості індустрій вона стала справжнім шоком, який примусив компанії повністю переглянути свої бізнес-стратегії. Адаптуватись до воєнних реалій довелось всім, зокрема й сектору азартних ігор.

Сьогодні абсолютно всі сфери економіки України змушені підлаштовуватись до жорстких умов війни. Суттєве скорочення витрат та штату робітників, відмова від розвитку нових напрямків бізнесу, збільшення собівартості виробництва, ускладнення логістики та багато інших проблем – саме в таких умовах живе сучасний український бізнес. Сподіватись на доходи, близькі до довоєнних, навіть не доводиться. Це, зокрема, означає не тільки скорочення виробництва та купівельної спроможності населення, але й те, що держава може недоотримувати доходи в бюджет через зменшення податкових та інших надходжень.

Сфера азартних ігор у цьому контексті не є винятком. Її навіть можна віднести до однієї з тих індустрій, які постраждали найбільше. Попит на розваги, а саме до цієї індустрії належить гемблінг, під час війни завжди дуже сильно скорочується. В умовах нестабільності населення витрачає гроші на продукти першої необхідності або взагалі залишається без постійного джерела доходів. Але треба віддати належне тим компаніям, які навіть у такі складні часи платять ліцензії. Більшою мірою це стосується онлайн сегменту, але є й представники наземного сегменту, які під час складних випробувань сплачують ліцензійні платежі.

Тепер поговоримо мовою цифр. Наприкінці 2021 року, Уряд України дуже раціонально та професійно підійшов до планування доходів від гемблінгу та відобразив у державному бюджеті доходи від ліцензійних платежів на рівні більше 1,2 млрд гривень. Як показав досвід минулого року, ця цифра цілком реалістична, адже за перші чотири місяці 2022 року державний бюджет вже отримав понад 641,33 млн гривень ліцензійних платежів від легальних організаторів азартних ігор.

Тобто за чотири місяці динаміка виконання бюджетних надходжень від ліцензійних платежів вища за прогноз. Отже, можемо припустити, якби не війна, то виконання плану бюджетних надходжень відбувалось би ще швидше і сфера азартних ігор принесла державі набагато більше доходів, ніж прогнозовані 1,2 млрд гривень.

Однак подібну динаміку надходжень сьогодні забезпечують насамперед компанії онлайн-сегменту. Наземний сегмент наразі перебуває в найменш вигідному становищі. Існує велика ймовірність того, що через війну ліцензійні платежі від компаній, які оперують наземними казино та залами ігрових автоматів, призупиняться на 80-90 %.

Навіть у довоєнні часи їх бізнес відчував на собі додаткові складнощі та недоотримував прибутки через пандемію коронавірусу. На сьогоднішній день через воєнні дії їх робота повністю зупинена і про жодні доходи не йдеться. Скоріш за все в 2022 році ми побачимо лише поодинокі випадки сплати ліцензійних платежів наземними організаторами азартних ігор.

Навіть з огляду на всю складність ситуації, сьогодні держава все ще здатна підтримати український гемблінг. Після перетворення російського ринку на токсичний простір для будь-якого цивілізованого бізнесу, багато західних гемблінгових компаній, зокрема в онлайн-сегменті, вийшли з нього та сьогодні шукають новий плацдарм для зміцнення своєї присутності на ринках Центральної та Східної Європи.

Це створює додаткові можливості для України. Реалізувати їх буде простіше за умови ухвалення податкового законопроєкту 2713-д, який врегулює оподаткування сфери азартних ігор та сприятиме залученню більших інвестицій в онлайн-сегмент. Це дозволить не тільки виконати запланований показник доходності в 1,2 млрд гривень, але й загалом спростити функціонування сектору гемблінгу в складних умовах війни.