Ставка крипти не зіграла, настала криптозима. Що це значить? Спойлер: ринок просів утроє

Рік тому криптосвіт переживав бум: ціни на біткойни та ефір були рекордними за всі часи, знаменитості спотикалися одна об одну, щоб просувати дороге цифрове мистецтво, а логотипи компаній, що працюють на блокчейні, прикрашали спортивні стадіони та рекламу Суперкубка.
Ця епоха закінчилася.
За останній рік ціни на криптовалюту впали більш ніж наполовину, обсяги торгів скоротилися, а кілька відомих компаній зазнали краху через кризи ліквідності. Арешт на Багамах Сема Бенкмана-Фріда, колишнього генерального директора донедавна однієї з найбільших і найповажніших бірж криптовалют у світі, лише посилив відчуття того, що криптовалютна бульбашка остаточно луснула, а з нею і мільярди доларів інвестицій від обивателів, пенсійних фондів, венчурних капіталістів та традиційними компаніями, пише топове економічно-політичне видання The Washington Post.
Уряди, які довго відмовлялися від регулювання, раптом наполягають на посиленні нагляду, тоді як федеральні регулятори та правоохоронні органи розпочали численні цивільні та кримінальні розслідування.
Криптоіндустрія називає цей момент «криптозимою». Експерти кажуть, що це циклічно, дуже схоже на ведмежий ринок для Уолл-стріт — те, що траплялося раніше і з часом закінчиться.
Але аналітики заявляють, що жорстокість і масштаби цього спаду можуть призвести до ще більшого льодовикового періоду.
«Те, де ми знаходимося зараз – в глибокій життєвій точці для галузі», — сказав Єша Ядав, професор права в Університеті Вандербільта, який уважно стежить за регулюванням криптовалюти.
Основний визначальний фактор: «Наскільки глибоке ураження?»
Вражаючий підйом і падіння ринків криптовалюти сколихнули світ інвесторів і активістів, які лише рік тому були на вершині ринку. Експерти з фінансів порівнюють крах з іншими великими мильними бульбашками в минулому — від краху дот-комів два десятиліття тому до розгону власності у Флориді століття тому.
Раніше криптовалюта зазнавала краху, але цього разу вона впала з більшої висоти — отримавши широке визнання, якого не було раніше, навіть опинившись у приблизно 401 тисячі пенсійних фондів для пенсіонерів. Незрозуміло, чи можна це все відновити.
Створені трохи більше десяти років тому та викликані глобальним фінансовим колапсом, криптовалюти – це цифрові активи, що керуються комп’ютером і призначені для функціонування за межами встановлених фінансових установ, будь то банк чи держава.
Найпопулярніша криптовалюта, біткойн, була створена на початку 2009 як спосіб уникнути потреби у фінансових посередниках, революціонізувати глобальну економічну систему та полегшити людям ведення бізнесу безпосередньо один з одним. Він пройшов через кілька циклів піднесення та падіння — особливо в 2017 і 2018, коли ціна біткойна стрімко зросла приблизно до 20 000 доларів США, перш ніж серія гучних шахрайств і чутки про те, що деякі країни планують заборонити торгівлю криптовалютами, призвели до втрати. 80 відсотків його вартості всього за кілька місяців.
Похмілля від того краху зберігалося деякий час, але криптосвіт знову почав розвиватися на тлі пандемії. Зниження процентної ставки зробило для людей дешевшим позичання грошей і інвестування в спекулятивні активи. Програми для торгівлі акціями та нові прості у використанні криптовалютні біржі зробили складний процес купівлі та продажу криптовалют легким і доступним для мільйонів людей, які донедавна не чули про біткойн.
Невзаємозамінні токени, або NFT, використовували криптотехнології, щоб дозволити людям торгувати цифровим мистецтвом — і це також стало популярним.
До листопада 2021 опитування Pew показало, що кожен шостий американець інвестував у криптовалюту. Того ж місяця загальна вартість криптовалют, відстежуваних компанією CoinGecko, перевищила 3 трильйони доларів, що приблизно дорівнює ВВП Сполученого Королівства.
1 біткойн коштував майже 68 000 доларів, що майже в 4 рази перевищує його вартість на попередньому піку в 2017. У 2021 ринок NFT наблизився до 25 мільярдів доларів.
А «криптобанк» під назвою Celsius Network пропонував двозначні процентні ставки користувачам, які розміщували свої цифрові монети на його рахунках.
«Вся модель працювала досить добре, доки лінійка продовжувала зростати», — сказала Моллі Вайт, інженер-програміст, яка стала одним із найвидатніших скептиків криптоіндустрії, каталогізуючи її шахрайства, особливості та невдачі у своєму блозі. «Ми бачимо, що станеться, коли це припущення перестане бути справедливим».
Ефектне падіння
Одним із найбільших переможців криптовалютного буму став Бенкман-Фрід, чия криптовалютна біржа FTX заробляла гроші, стягуючи комісію за транзакції кожного разу, коли хтось використовував її для купівлі та продажу криптовалюти.

Вона отримала мільйонні інвестиції від поважних компаній венчурного капіталу, таких як Sequoia, і пенсійних фондів, таких як Ontario Teachers Pension Plan, які оцінили компанію в 32 мільярди доларів.
Зі своїм кучерявим каштановим волоссям Бенкман-Фрід потрапив на обкладинку Forbes і став одним із найбагатших людей у світі, його статки оцінювали у 22,5 мільярда доларів.
Житель Багамських островів сказав журналу, як він казав іншим, що він не заробляв гроші для себе. Натомість він сказав, що врешті-решт віддасть усе — альтруїстична місія, яка, за його словами, привела його у криптосвіт.
«Моя мета — мати вплив», — сказав він журналу.
Бенкман-Фрід щедро роздавав мільйони політикам і був другим за величиною політичним донором демократів на проміжних виборах 2022. Він використовував свій новий вплив, щоб просувати правила, які, за словами конкурентів, дадуть перевагу його власній компанії.
У яскравій рекламі з’являлися такі знаменитості, як зірка НФЛ Том Брейді, чемпіонка з тенісу Наомі Осака та опора НБА Стівен Каррі, усі вони допомогли зрозуміти, що FTX — це легке та надійне майбутнє індустрії.

«Ви з нами?», — неодноразово запитував Брейді своїх друзів в одній телевізійній рекламі.
І багато було. Компанія заявила, що на кінець 2021 у неї було понад 1 мільйон користувачів у США та 5 мільйонів у всьому світі.
Але на початку цього року криптоейфорія почала спадати. Підвищення процентних ставок, інфляція та занепокоєння щодо потенційної рецесії призвели до того, що інвестори не схильні до ризику. Акції технологічних компаній, вартість яких протягом тривалого часу неухильно зростала, обвалилися, налякавши як великих інвесторів фінансової галузі, так і звичайних людей, які також почали займатися акціями та криптовалютою.
Перший серйозний удар стався в травні, коли цифрова монета під назвою TerraUSD — широко розповсюджений «стейблкоін», алгоритмічно розроблений для прив’язки до долара — зазнав краху. Несподіваний розпродаж допоміг стерти більше чверті вартості криптовалютного ринку.
У червні Celsius Network, криптобанк і кредитор, який пропонував двозначні процентні ставки, раптово оголосив про припинення зняття коштів, що призвело до подальшого падіння цін на криптовалюту. Банк, який накопичив близько 20 мільярдів доларів активів на вершині свого розвитку, оголосив про банкрутство в липні.
Приблизно в той же час хедж-фонд, орієнтований на криптовалюту, не виплатив позику в розмірі 665 мільйонів доларів, отриману від криптокредитора Voyager Digital, що зрештою призвело до того, що хедж-фонд і Voyager оголосили про банкрутство.
Тим часом ціни на біткойни, цифрові монети ethereum та інші криптоактиви різко впали.
Наставала «криптозима».
Але Бенкмен-Фред і FTX здавалися непохитними. Біржа зробила успішні пропозиції, щоб виручити конкурентів, включаючи Voyager, завоювавши їй похвалу (але це не завадило компанії вийти з угоди, коли FTX оголосила про банкрутство).
Ситуація змінилася в листопаді, коли крипто-орієнтоване новинне видання CoinDesk опублікувало матеріал, у якому повідомлялося, що більша частина вартості хедж-фонду Бенкмана-Фріда, Alameda Research, складається з криптотокена, створеного власноруч FTX. Дві компанії повинні були мати чіткий поділ, і ця історія викликала хвилю перевірки.
Канадсько-сінгапурський підприємець Цзянпен Чжао, власник більшого конкурента FTX Binance, оголосив, що продасть свою частку в спеціальному токені FTX вартістю приблизно 500 мільйонів доларів, що спричинило широкий розпродаж і різке падіння вартості.
Компанія заморозила зняття коштів і почала шукати екстрені інвестиції. Binance оголосила, що придбає FTX, але скасувала угоду лише через день, після того як Чжао заявив, що компанія «неправильно використала кошти клієнтів».
FTX, Alameda та десятки інших пов’язаних організацій, якими керує Бенкман-Фрід, подали заяви про банкрутство. Він залишив посаду генерального директора. Зараз Voyager шукає нового покупця.
Дуглас Кемпбелл втратив 27 000 доларів на американській біржі FTX і «десятки тисяч» доларів на міжнародній біржі FTX. 42-річний чоловік сказав, що його спокусили обіцянки Бенкмана-Фріда поділитися своїм багатством і успіхом MIT.
«Тож це було просто руйнівно, — сказав Кемпбелл, економіст із Арлінгтона, штат Вірджинія. — Тепер стало зрозуміло, що більша частина криптовалюти — це шахрайство».
Активи, що зникають
У ніч на понеділок, лише за день до того, як Бенкман-Фрід мав дати свідчення перед комітетом Палати представників, його заарештували в його будинку на Багамах, де він жив і де була штаб-квартира FTX, на запит Міністерства юстиції США. Федеральна прокуратура вимагає його екстрадиції.
Бенкмен-Фрід проходить за 8 звинуваченнями, включаючи шахрайство, змову та відмивання грошей. Федеральні прокурори стверджували, що серед інших злочинів Бенкмен-Фрід використав мільярди доларів коштів клієнтів для особистих інвестицій і політичних внесків, а також використав ці гроші для погашення мільярдних позик Аламеді. Комісія з цінних паперів і бірж і Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами подали цивільні позови з аналогічними звинуваченнями.
Згідно з даними компанії, FTX винен своїм 50 найбільшим кредиторам 3 мільярди доларів, якими зараз керує експерт з питань банкрутства, чия єдина робота полягає в тому, щоб повернути якомога більше грошей інвесторам і клієнтам.
Джон Дж. Рей, юрист у справах про банкрутство, який обійняв посаду виконавчого директора FTX, дав свідчення перед Комітетом з фінансових послуг Палати представників, стверджуючи, що компанія використовувала QuickBooks, персональну бухгалтерську програму для ведення обліку. Це – спрощена програма, яка дуже нагадує російську 1С.
Рей сказав, що звинувачення проти Бенкмана-Фріда не є витонченими, а скоріше «звичайним старим розкраданням», і що багато інвесторів можуть не побачити всі свої гроші.
«Зрештою, ми не зможемо відшкодувати всі збитки», — сказав він.
Бенкман-Фрід офіційно не відповів на звинувачення, але в численних інтерв’ю ЗМІ до того, як його заарештували, він описував себе засновником із добрих намірів, який був зашкальований. Він наполягав на тому, що якщо кошти були змішані між Alameda Research і FTX — це основна частина звинувачень проти нього, — він не зробив це свідомо.
Марк Ботнік, речник Бенкмана-Фріда, відмовився від коментарів.
«Якщо це відбувається на FTX, то де ще?» — сказав Ядав, професор Вандербільта. «Ось звідки виникає екзистенційне питання».
Інші криптовалютні гравці, такі як банк BlockFi і кредитор Genesis, уже впали або працюють над тим, щоб уникнути банкрутства. Після арешту Бенкмана-Фріда схвильовані інвестори вивели з Binance близько 3 мільярдів доларів, хоча Чжао применшив паніку.
Загальна вартість світових криптовалют, відстежуваних компанією даних CoinMarketCap, зараз становить близько 850 мільярдів доларів, порівняно з 3 трильйонами доларів рік тому. За даними CoinGecko, середня вартість угод криптовалюти за день впала з 131 мільярда доларів США в травні до 57 мільярдів доларів США в грудні – падіння більш ніж наполовину.
Вартість біткойна цього року впала на 65%, приблизно до 17 500 доларів, хоча це все ще більше, ніж він коштував протягом більшої частини свого існування.
Багато прихильників криптовалюти залишаються оптимістами, вважаючи крах цього року лише черговим потрясінням у поступі технології в майбутнє.
«На мій погляд, криптовалюта — це лише наступна нова технологія, і кожна нова технологія має ці злети та падіння», — сказав Лу Кернер, генеральний директор Blockchain Coinvestors Acquisition Corp, криптовалютної компанії.
Крах FTX та інші криптографічні збої за останній рік наразі не загрожували іншим фінансовим ринкам, сказав Метью Слотер, декан Paul Danos Школи бізнесу Так у Дартмуті. За його словами, криптовалюта — це відносно нова технологія, і ще невідомо, чи зможе світ використовувати цифрову валюту поза спекуляціями.
«Це говорить про реальність того, що криптовалюти не дуже взаємопов’язані на ширших ринках капіталу в глобальній економіці», — сказав він, додавши, що відсутність ширшого зараження також можна пояснити нормативними актами, спрямованими на те, щоб банкрутства не спричиняли повну фінансову кризу.
Дарраг Гроув-Вайт, фахівець із цифрового маркетингу з Британської Колумбії, інвестував у криптовалюту з 2018. Відтоді, за словами 37-річного чоловіка, його кілька разів «обманювали» або кидали.
Він інвестував і втратив гроші в Quadriga, криптобіржу, яку канадська влада в 2020 визнала схожою на шахрайську схему початку ХХ ст. Він також інвестував у Terra USD і Luna, а також у Celsius Network і втратив гроші під час обох крахів цього року — і має кілька сотень доларів, заморожених на FTX.
Загальна вартість його криптовалютних інвестицій у розмірі приблизно 400 000 доларів США впала приблизно до 40 000 доларів США. Тим не менш, він вірить у майбутнє криптовалюти, посилаючись на «оптимістичне упередження».
«Ця сила в тому, що ви не дозволяєте собі падати духом надто довго», — сказав він. «Але це слабкість у тому, що ти іноді не знаєш, коли піти».