ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

Чи здатні найбільші виграші в лотерею зробити їх володарів дійсно щасливчиками?

ГоловнеЧи здатні найбільші виграші в лотерею зробити їх володарів дійсно щасливчиками?

У жовтні нарешті підкорилася лотерейна вершина – EuroMillions. Один з найбільших в історії ЄС джекпотів – понад £184 млн (це понад чверть млрд доларів США) – дістався французькому володарю квитка. Варто зауважити, що у Великій Британії та Франції діє tax free на оподаткування лотерейних виграшів. Щоправда, це було до Брекзіту. Як би там не сталося, але чверть мільярда здатні перетворити будь-якого щасливчика на мультимільйонера. 

 

Але що ми насправді знаємо про вплив виграшів у лотерею на наше життя? Переможець джекпоту – цей статус зробить нас щасливими зараз чи в майбутньому?

 

Британський науковець індійського походження з університету Ворвіка Наттавуд Поудтаві провів свою кар’єру, досліджуючи, як на щастя та благополуччя можуть впливати кардинальні зміни в житті, рішення та удача, включаючи лотерею.

Джейн Парк, наймолодша переможниця лотереї в історії Великої Британії до перетворень.

 

І от які його висновки.

«Виграш помірної суми грошей у лотерею не надто впливає на те, ким ми є, як ми витрачаємо гроші та що ми хочемо робити зі своїм життям. У різних дослідженнях ми з колегами виявили, що виграш щонайменше 500 фунтів стерлінгів у Національній лотереї робить людей значно більш правими та менш егалітарними, і вони з більшою ймовірністю переходять на приватне медичне страхування та стають самозайнятими»,-пише науковець.

 

Докази того, чи робить вас щасливим виграш у лотерею, дещо неоднозначні. Використовуючи британську вибірку з понад 16 000 переможців лотереї із середнім виграшем у кілька тисяч фунтів стерлінгів, економісти Ендрю Освальд і Джонатан Гарднер, а потім економісти Бенедикт Апуї та Ендрю Кларк повідомили про великий позитивний вплив багатства на психічне здоров’я переможців через два роки після перемоги.

 

Однак нещодавнє дослідження голландської лотереї з поштовими індексами, зосереджено на більшому виграші в лотерею в середньому $22 500 (£16 400), хоча з меншим розміром вибірки переможців британського дослідження (223 особи), виявило мало доказів того, що виграші в лотереї впливають на людей. щастя статистично значущим чином.

 

 

Велика гра

 

Більшість із цих попередніх досліджень розглядали наслідки виграшу кількох тисяч доларів у лотерею – але як щодо великих улюбленців фортуни?

 

Донедавна у нас не було багато спостережень за великими переможцями лотерей, щоб провести змістовне дослідження ефектів. Люди, які виграють більше $100 000 (£73 000) у лотерею, зазвичай не беруть участь у національних опитуваннях домогосподарств, оскільки їх так мало в будь-якому випадково обраному домогосподарстві.

 

Це також означає, що будь-які попередні дослідження, які намагалися оцінити психологічний вплив великих виграшів у лотерею, мали б занадто малий розмір вибірки, щоб зробити будь-які статистичні висновки остаточними.

 

Намагаючись раз і назавжди вирішити це питання, троє економістів – Ерік Ліндквіст, Роберт Остлінг та Девід Чезаріні – провели одне з найбільших на сьогоднішній день досліджень довгострокового впливу великих виграшів у лотерею на психологічне благополуччя.

 

Зі середнім виграшем у $106 000 (£77 000) і розміром вибірки понад 2 500 переможців у Шведській лотереї вони виявили, що загальне задоволення життям великих переможців значно вище, ніж у маленьких переможців та непереможців зі схожими характеристиками. Це зберігається більше 5 років після перемоги.

 

Задоволеність життям – це показник оціночного благополуччя – загальна оцінка того, як людина ставиться до свого життя. Це відрізняється від набутого розвиненого благополуччя – позитивних емоцій, які ми відчуваємо щодня.

 

Шведське дослідження виявило небагато доказів того, що виграш великої суми грошей у лотерею мав значний вплив на щастя переможців, яке є показником досвідченого благополуччя. Вони також з‘ясували, що великий виграш у лотерею не покращує нинішнє психічне здоров’я людей.

 

Це узгоджується з дослідженням економістів, лауреатів Нобелівської премії, Деніеля Канемана та Енгуса Дітона, яке показало, що у випадках виграшу понад $75 000 (£54 600) показники розвиненого добробуту продовжують зростати разом із доходом, тоді як показники набутого благополуччя, як-от щастя та розум здоров’я, ні.

 

Крім того, у дослідженні шведської лотереї не було доказів того, що виграш у $100 000 значно покращив задоволеність людей своїм здоров’ям, стосунками, житлом, сусідством і суспільством.

 

«Дані з цих досліджень свідчать про те, що вигравання джекпоту EuroMillions значно й стійко покращить те, як ми думаємо про свої фінанси та те, як складеться наше життя в довгостроковій перспективі, але менш імовірно, що наше повсякденне життя буде приємнішим.

 

Для більшості з нас наші мрії про великий виграш у лотерею ніколи не реалізуються. Але лише купівля квитка може викликати у нас тепле, хвилююче відчуття очікування, поки ми чекаємо розіграшу щасливих чисел. Психологи називають це ефектом «дай мені мріяти». Однієї цієї причини може бути достатньо, щоб ми продовжували грати», – переконаний дослідник Наттавуд Поудтаві.