ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

Екс-директорка з Meta могла використовувати роботу для планування весілля

АналітикаЕкс-директорка з Meta могла використовувати роботу для планування весілля

Відставка Шеріл Сендберг з головного офісу Facebook Meta Platforms Inc. став несподіванкою навіть для багатьох людей, близьких до технологічного гіганта. Насправді це була кульмінація багаторічного процесу, в якому одна з найвпливовіших керівниць у світі все більше вигорала та відключалася від мега-бізнесу, у створенні якого вона відігравала важливу роль, пише The Wall Street Journal.

Зовсім недавно з’явився новий привід для стресу: раніше видання зв’язувалося з Meta щодо двох інцидентів кілька років тому, коли пані Сендберг, головний операційний директор, змусила британський таблоїд відкласти статтю про її колишнього хлопця, Головного виконавчого директора Activision Blizzard Inc. Боббі Котіка, а також щодо тимчасового заборонного припису проти нього 2014 року.

Цей епізод поєднувався з розслідуванням компанії щодо діяльності пані Сендберг, про яке раніше не повідомлялося, включаючи огляд використання нею корпоративних ресурсів, щоб допомогти спланувати своє майбутнє весілля з Томом Бернталом, консультантом, кажуть інсайдери. Пара заручена з 2020 року.

За словами людей, станом на травень ця перевірка тривала.

«Ніщо з цього не має нічого спільного з її особистим рішенням піти», — сказала Керолайн Нолан, речниця Meta.

Раніше вона повідомила, що питання щодо Котика вирішено. Речниця заявила, що в той час пані Сендберг ніколи не погрожувала у своєму спілкуванні з британським таблоїдом Daily Mail. Пан Котік сказав, що він розуміє, що Daily Mail не публікувала цю історію, тому що це неправда.

За словами близьких людей, широка ревізія компанії загострила і без того складний період для пані Сендберг, який включав особисті проблеми, пов’язані з поєднанням двох сімей у рамках її майбутнього шлюбу та спілкуванням із кількома членами сім’ї з Covid-19.

Давно запланована робоча відпустка, як частина програми компанії щодо надання 30 днів оплачуваної відпустки кожні п’ять років, цього року кілька разів відкладалася, спочатку коли наречений Шеріл хворів на Covid, а потім, через кілька місяців, коли вже злягли вона та її діти. На нещодавньому Всесвітньому економічному форумі в Давосі (Швейцарія) була помітна відсутність Шеріл Сандберг серед світових лідерів бізнесу. Натомість на зустрічі від керівництва Meta були присутні Кріс Кокс і керівник відділу глобальних питань Нік Клегг, який був призначений президентом у лютому.

52-річна Сендберг залишилася в США, щоб присвятити час доньці. Вона розповіла близьким людям, що відчувала полегшення від того, що їй не доведеться їхати в Давос, подія, яка протягом багатьох років була родзинкою її щорічного календаря.

Вигоріла

Пані Сендберг розповідала людям, що відчуває себе вигорілою і стала боксерською грушею для віддзеркалення проблем компанії. «Вона вважає себе людиною, яка стала мішенню як жінка-керівник. Того, чого не сталося б із чоловіком. Незалежно від статі чи ні, їй це набридло», – сказав один із людей, які багато років працювали разом із пані Сендберг.

За словами людей, керівниця не була тісно пов’язана з планом компанії з високими ставками щодо виконання проєкту генерального директора Марка Цукерберга щодо розвитку віртуальних світів у так званому метавсесвіті.

Це бачення, яке, за словами Цукерберга, вимагатиме мільярдів доларів інвестицій, а для його реалізації знадобиться більше десяти років, менше залежить від реклами, яка довгий час була вотчиною Сендберг. Вона не відвідувала багатьох зустрічей керівництва, пов’язаних зі стратегічним зрушенням, і близькі їй люди сказали, що вона відчувала, що зусилля не підіграють її сильним сторонам.

Пані Сендберг, яка залишиться в правлінні Meta, у суботу повідомила Цукерберга про свій намір піти у відставку. Хоча її стосунки з деякими іншими членами правління, включаючи творця Фейсбуку, часом ставали напруженими, рішення піти у відставку було добровільним, за словами людей, знайомих з нею.

В інтерв’ю на початку цього тижня після того, як було оголошено про її заплановану відставку, Шеріл Сендберг сказала, що її відставку не слід сприймати як ознаку того, що Meta віддаляється від рекламного бізнесу, який минулого року склав близько 98% від 118 мільярдів доларів компанії у річному доході. Згідно зі структурою звітності, на зміну Сендберг прийде Хав’єр Оліван, який очолить бізнес із розробки продуктів і продажу реклами у Facebook.

«Я вважаю, що зараз слушний момент для створення тих підрозділів, де бізнес ближче до продукту», – сказала вона.

Пані Сендберг сказала, що створення бізнесу, який дозволив Meta вирости в одну з найуспішніших компаній у світі, є її основною гордістю. Але дизайн технологічних продуктів ніколи не був у центрі її уваги, і мрія Meta про створення великого, взаємопов’язаного набору віртуальної реальності ще надто зелена. Хоча вона сказала, що підтримує ці зусилля, незрозуміло, чи готові продукти до монетизації.

Пані Сендберг відзначила здатність її команди перетворити Facebook із компанії з 153 мільйонами доларів доходу та 500 співробітниками в 2007 до її нинішнього розміру з понад 77 000 співробітників. Вона також сказала, що компанія вчилася на своїх помилках і зараз знаходиться в хорошому становищі.

«Я пишаюся всім хорошим, що відбувається на наших платформах, постійно кожного дня. І я рада бачити, що Мета зробить далі», – сказала вона. «Я дійсно вірю в Марка, і я дійсно вірю в своїх партнерів по команді».

Пані Сендберг, колишній керівник апарату міністра фінансів Лоуренса Саммерса, вже була висхідною зіркою, коли Facebook вирвав її у конкурента Google. Її мандат полягав у тому, щоб створити безкоштовну соціальну мережу та побудувати навколо неї бізнес, значною мірою використовуючи величезні масиви даних, які вона збирає про своїх користувачів, і дозволяючи Цукербергу зосередитися на інженерній стороні компанії.

Рекламодавцям це сподобалося, а пані Сендберг була основним зв’язком між компанією та Медісон-авеню. Її профіль зріс разом із профілем компанії в соціальних мережах. Після того, як Facebook став публічним у 2012, Сендберг стала іконою для жінок у бізнесі після виходу її книги у 2013 «Lean In».

Вона написала про те, як амбітних жінок на робочому місці часто неправильно сприймають як агресивних. Вона закликала жінок «сидіти за столом», говорити, змагатися за важливі завдання і не відмовлятися від певних посад або проєктів, боячись не впоратися з роботою та життєвими зобов’язаннями.

У другій книзі «Варіант Б» розповідається про її горе та одужання після смерті чоловіка, який помер у 2015, коли вони були у відпустці в Мексиці.

У міру зростання її репутації зростали і шепоти про її політичні прагнення. У 2016 ходили настільки вперті чутки про те, що вона може залишити Facebook заради кандидата в президенти Гілларі Клінтон, що Шеріл Сендберг відчула потребу прокоментувати це.

«Я дійсно залишаюся у Facebook. Я дуже щаслива», — сказала Сендберг у жовтні 2016 на конференції.

Але становище Шеріл у Facebook почало змінюватися після тих виборів. Компанія була у полоні тих звинувачень, керівництво дорікало Шеріл що вона не зробила достатньо, щоб обійти втручання росії у вибори 2016 року в США.

У березні 2018 для компанії загострилися суперечки навколо виборів, коли Guardian та New York Times повідомили, що політична консалтингова компанія Cambridge Analytica неналежним чином отримала доступ до даних 50 мільйонів користувачів Facebook. Згідно з повідомленнями, ці дані були використані для націлювання на виборців у Facebook, щоб змусити їх підтримати Дональда Трампа в президентській кампанії 2016. Пізніше кількість постраждалих користувачів була переглянута до 87 мільйонів.

Кембриджське падіння

Після розпаду Cambridge Analytica Цукерберг сказав Сендберг, що звинувачує її та її команди у скандалі, повідомляв The Wall Street Journal. Сендберг зізналася друзям, що обмін думками з Цукербергом викликав у неї роздратування, і вона подумала, чи варто їй турбуватися про свою роботу.

Два скандали призвели до того, що Сендберг викликали у Вашингтон для свідчення про іноземний вплив в американських соціальних мережах.

У 2018 Сендберг викликала напруженість у звіті New York Times за 2018 рік, в якому стверджувалося, що вона керувала агресивною лобістською кампанією для боротьби з критиками Facebook, зокрема найняла опозиційну дослідницьку фірму у Вашингтоні.

Після цих подій Сендберг стала менш помітною у Вашингтоні і передала багато питань політики іншим керівникам, сказали колишні співробітники, які працювали з нею.

Інколи Сендберг висловлювала розчарування, що її звинувачують у проблемах, які виникли в тих частинах бізнесу, який вона не контролювала, розповіли колишні співробітники.

Її загальний вплив також зменшився, частково тому, що Цукерберг в останні роки посилив контроль над усіма аспектами діяльності компанії.

Минулого року, коли журнал опублікував серію статей-розслідувань під назвою The Facebook Files, заснованих на тисячах внутрішніх документів, Сендберг здебільшого мовчала. Вона є рішучим прихильником жінок, і її приглушена публічна реакція була відмічена всередині та за межами компанії частково тому, що одним із одкровень було те, що дослідники компанії неодноразово виявляли, що Instagram завдає шкоди значному відсотку її молодих користувачів, зокрема, дівчатам-підліткам.

Дані з внутрішніх документів також показали, що частка співробітників пані Сандберг за останні роки скоротилася. На початку 2014 їй звітували 43% співробітників компанії, але до 2021 ця кількість впала до 31%.

Сендберг також хвилювалася, як майбутні кіно- та телевізійні проєкти на Facebook відображатимуть її перебування на посаді однієї з найкращих жінок у сфері технологій. «Немає жодного сценарію, в якому успішна бізнес-леді не зображувалася інакше, аніж розлюченою стервою», — сказала вона одному з радників.

Останніми роками постійно ходили припущення щодо її відставки, хоча деякі припускали, що суперечки навколо Facebook залишають у пані Сендберг менше можливостей.

За даними Forbes, Шеріл Сендберг, яка отримала загальну компенсацію в 35,2 мільйона доларів у 2021, має чистий капітал у 1,6 мільярда доларів.

Величезна рекламна операція компанії, архітектором якої вона була, також знаходиться під зростаючим тиском, значною мірою через зміни Apple Inc. щодо способів збору та використання даних для націлювання реклами.

У квітні Meta зафіксувала найповільніше зростання доходів з моменту виходу на біржу десять років тому. З 2 лютого ринкова вартість Meta знизилася на 341 мільярд доларів. З піку 7 вересня 2021 року вона знизилася майже на 540 мільярдів доларів.

Крістал Паттерсон, яка працювала в офісі Facebook у Вашингтоні з червня 2014 по вересень 2021, а останнім часом була менеджером з публічної політики в компанії, сказала, що Шеріл Сендберг була іконою для жінок у компанії та в усіх технологіях.

Паттерсон наголосила на зусиллях керівництва щодо відстоювання різноманітності в компанії та її старанні допомагати малим підприємствам використовувати інструменти Facebook.

«Її послужний список неоднозначний, але в цілому її спадщина є позитивною», – сказала пані Паттерсон.

Деббі Фрост, колишній керівник відділу комунікацій Facebook, яка зараз працює з фондом пані Сендберг, сказала, що відхід керівника дозволить їй зосередитися на просуванні рівності та інших жіночих проблемах так, як вона не змогла зробити під час роботи в технологічному гіганті.

Хоча Сендберг постійно піднімала важливі питання для жінок на роботі протягом своєї кар’єри, вона завжди робила опосередковано через інтенсивність і обмеження її роботи на повний робочий день, сказала Фрост.

В інтерв’ю цього тижня паніСендберг сказала, що з нетерпінням очікує присвятити більше часу роботі зі своїм фондом та жіночим питанням після її відходу. Крім того, вона сказала, що не впевнена в тому, як виглядатиме її життя після Facebook.

«Це буде шанс перевести дух і зрозуміти це. Ця робота і такий процес мислення дійсно не можуть співіснувати”, – сказала вона.

Рекрутер, який раніше працював з пані Сендберг, розповів журналу, що протягом кількох годин після її оголошення надійшло два запити, які визначали її зацікавленість у посаді голови ради директорів та ролі генерального директора.