ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

UGC обурені: у телеграм-каналах грішать неадекватною рекламою азарту. Після новин про звільнення територій – заклики крутити рулетку!

НовиниUGC обурені: у телеграм-каналах грішать неадекватною рекламою азарту. Після новин про звільнення...

Коли почалась війна, нелегали посилили рекламу і це кидає тінь на легальні азартні ігри. Також з’явився новий тренд, коли вже легальні організатори азартних ігор масово використовують різні месенджери, наприклад, Telegram-канали, в яких запускають агресивні рекламні кампанії. Це зручний інструмент, тому що, в принципі, такі месенджери неврегульовані ні законодавством, ні Меморандумом UGC про рекламу, пише у блозі Антон Кучухідзе, глава Ukrainian Gambling Council.

Для всіх представників індустрії азартних ігор очевидно, що завжди можна знайти юридичні механізми та технічні можливості для того, щоб уникнути відповідальності. Зокрема, це стосується реклами гемблінгу. Завжди можна скористатися розпливчастістю юридичних формулювань, знайти лазівки у законодавстві тощо.

Саме такою була ситуація у 2021 році, коли було видано перші ліцензії на азартні ігри. Організатори посилено взялися за рекламу своїх продуктів та послуг, як гриби після дощу почали з’являтись потужні рекламні кампанії з величезними банерами у самому центрі Києва та рекламними слоганами із закликами до гри, від яких було просто неможливо втекти. У цій ейфорії всі трохи забули про дотримання принципів соціальної відповідальності.

«Коли ми в Ukrainian Gambling Council проводили юридичний аналіз цих кейсів, виявилось, що все чисто. Однак, з погляду моралі та соціальної відповідальності, не завжди жорстка рекламна кампанія відповідає філософії цивілізованого грального бізнесу», – зауважує Кучухідзе.

Зважаючи на описану вище динаміку у сфері реклами азартних ігор, UGC розробив Меморандум про рекламу. Це дозволило дещо стабілізувати ситуацію. 

«Не можу сказати, що успіх був стовідсотковим, але хоча б серед тих учасників, які цей меморандум підписали, а це члени UGC, ситуація покращилася. Водночас підняли голови такі компанії як Vulkan, SlotoKing, а також ті, хто ні тоді, ні сьогодні взагалі не мали ліцензію на організацію та проведення азартних ігор, наприклад, GGBet», – каже експерт.

З огляду на ситуацію, що склалась, фахівцеві хотілося б звернути увагу на два важливі аспекти.

По-перше, не зовсім коректно, коли в багатомільйонних ТГ пабліках після відеорепортажу чи фото про звільнення територій нашими військовими або публікацій про обстріл українських міст рашистами наступним публікується пост із закликом крутити рулетку або грати в автомати. Це має неадекватний вигляд, і цільова аудиторія не сприйматиме таку рекламу (під такими постами набагато більше негативних реакцій, ніж «лайків»).

По-друге, зважаючи на сказане вище, очевидно, що насичена рекламна політика, особливо в період війни, викликає ще більшу агресію населення, тобто бренди працюють проти себе та проти індустрії. З такими темпами ліцензіати ніколи не зможуть сформувати позитивну думку про азартні ігри. Звичайно, пабліки в соціальних мережах та месенджерах використовувати можна, але тільки профільні або розважальні, а не просто ганятися за статистикою та охопленням, або ж робити такий контент, який демонструє допомогу компанії для ЗСУ, переселенців, біженців та державі  в цілому. 

«Завжди потрібно думати про емоційну складову реклами азартних ігор, зважати на чутливість самої індустрії та специфіку історичного періоду, в якому ми живемо», – нагадує аналітик.

Тому, однозначно, це саме те наступне завдання, яке всім організаторам азартних ігор, державному регулятору та Асоціації доведеться вирішувати якимось способом, знаходити спільну мову. Але найважливіше все ж таки не це. Хочеться, щоб організатори азартних ігор зрозуміли, що правда одна, соціальна відповідальність теж одна та її стандарти єдині. Ключове ж криється в тому, що хтось не хоче на когось зважати, у когось амбіції, у когось дах рве — це все зрозумілі людські якості, проте вони заважають побудові цивілізованого ринку гемблінгу, зокрема й з погляду реклами.

Тому організаторам азартних ігор потрібно увімкнути мізки і не просто використовувати будь-які можливості рекламних розміщень, а думати, як це вплине хоча б на їхній бренд, не кажучи вже про індустрію загалом. А гравців закликаю грати відповідально та повідомляти про нелегальну рекламу азартних ігор на гарячу лінію UGC.