Ексгравець у Dota 2 та чинний військовий зірвав поїздку топових кіберспортсменів на російський турнір

Редактор uGame

14 грудня в аравійському Абу-Дабі стартував турнір Games of the Future 2025 з Dota 2.

Це ті самі скандальні «Ігри Майбутнього», перший розіграш якого відбувався в Казані у 2023-му, а на відкритті якого у 2024-му виступали президенти білорусі та рф, пише видання Tribuna.

Тоді змагання зібрали дуже дешевий набір учасників – декілька перуанців та стак бразильців з Kj на чолі, який недавно в офіційному матчі проти NaVi виписував Niku «puta madre» і не отримав за це ніякого покарання.

Минулого року турнір також проходив у Казані, і тоді склад команд був уже відомішим – китайські легенди Dota 2 (xiao8, Ame, XingQ, Faith_bian тощо), малайзійці, філіппінці та навіть «ПСЖ», які тоді співпрацювали з тегом Quest Esports. Цікаво, що за «ПСЖ» виступав українець Олег «kaori» Медведок, який відмовився їхати до рф, але погодився повернутись до команди після турніру. Не вийшло – «ПСЖ» так сподобалось грати з росіянином Dukalis-ом, що kaori вже назад і не взяли.

Цього року «Ігри майбутнього» зібрали найвідоміший склад учасників за усі роки. Monkey Business (Gorgc, Topson, Ceb, N0tail, pieliedie), Vikings (Loda, Akke, Waga, qojqva, AdmiralBulldog), китайські команди з old eLeVeN, ChuaN, Mushi, Cty та BurNIng, старший брат SumaiL-a Yawar і, здавалось, дружній до України MinD_ContRol.

Якщо не зважати на організатора турніру, – список гравців є досить цікавим і міг би змусити ком’юніті поностальгувати за старою дотою.

Попри це, за справу взявся колишній професійний гравець, а зараз стрімер та військослужбовець бригади «Азов» Андрій «Ghostik» Кадик.

Спочатку Андрій запостив у себе в телеграм-каналі інформацію про турнір, а тоді звернувся до кіберспортсменів в реддіті та Х.

«Як багато з вас знає, я – український колишній професійний гравець у Dota 2, а нині служу в Збройних силах України, допомагаючи захищати свою країну від російського вторгнення. У той обмежений вільний час, який у мене є, я все ще стримлю та граю в Dota 2 – гру, яку люблю й досі.

Рік тому я відкрито виступив проти Games of the Future – турніру, який повністю підтримується та використовується російською владою для пропаганди. Якщо ви бачили церемонію відкриття з Путіним, ви чудово розумієте, про що я говорю.

Як гравець у Dota 2, я маю величезну повагу до багатьох людей на тому екрані, які зараз планують відвідати захід в Абу-Дабі цього року. Але давайте будемо чесними – це той самий турнір, із тими самими цілями, організований тими самими людьми. Єдине, що змінилося, – це локація.

Тож моє запитання до Topson, Ceb, N0tail, Loda, AdmiralBulldog та інших: чи справді варто брати ці криваві гроші й ставати частиною російської пропаганди, відвідуючи цей захід?

Я щиро сподіваюся, що ви переглянете своє рішення.

Дякую за ваш час», – написав Ghostik.

Спільнота відреагувала на це повідомлення – зокрема, на реддіті воно зібрало майже тисячу коментарів, – але думки користувачів дуже різнились. Хтось (в більшості, азіати, африканці та акаунти з 0 коментарів до цього) розповідали, що не можна поєднувати доту та політику, хтось публікував фото та відео обстрілів та відмічав гравців задля наглядного підтвердження, а хтось додавав пост своїми інсайдами.

Зокрема так стало відомо про те, що нідерландському гравцю Вейсинг «SingSing» Юаню теж пропонували поїхали на Games of the Future, але він відмовився. 

Інші юзери злили інформацію про те, що гравцям виплачували гроші тільки за факт приїзду на турнір, незалежно від їхніх результатів. 

Зазначається, що такого немає на жодних інших змаганнях в доті.

Німецький аналітик Моріс «KheZu» Гутман також підтримав протест Ghostik-а та запостив українські смайлики, але через декілька годин вирішив видалити пост.

Тим часом Андрій почав у приватних бесідах пояснювати гравцям, які погодились їхати на Games of the Future, хто є справжнім організатором турнірів. Одним з них був «гравець Q», як назвав його Ghostik – можливо, йдеться про німця qojqva, але з розповіді стрімера краще підходить Ceb.

Цього року змагання дуже намагались замаскувати під неросійські: організатором уже є не phygitalsport.ru, а зовсім інша компанія phygitalinternational.com, а зі списку спонсорів на Liquipedia були прибрані «Сбербанк», «Газпром» та решта компаній з рф.

Попри це, в описі турніру все одно залишився факт того, що одним з організаторів є Міністерство спорту рф. За збігом обставин, цей рядок було видалено якраз після того, як Ghostik поговорив з одним із гравців та розповів йому про те, що турнір проводиться росіянами.

Інформацію про Міністерство спорту прибрав один із адмінів Liquipedia, у профілі якого стоїть прапор рф.

Андрій продовжував наводити підтвердження своїм словам, але після н-ного разу розізлився та написав: «Вирішуйте, чи ви їдете і продаєте свою совість, чи робите нормальний правильний вчинок».

Командою, яка перша відмовилась від турніру, стала Monkey Business – ті самі легендарні OG. У своєму твіттер акаунті Ceb написав:

«Після розгляду нової інформації, якої не було відомо на момент ухвалення рішення, ми вирішили відмовитися від участі в події.

Коли будь-який турнір стає надто політизованим – з будь-якої причини – ми воліємо не брати в ньому участь. Ми вважаємо, що маємо право залишатися осторонь цих політичних питань і зосереджуватися на своїй пристрасті та кіберспорті.

Деякі реакції останніх днів були болісними, навіть якщо ми розуміємо занепокоєння, що стоїть за ними. Поспішні висновки й обурення в мережі можуть призвести до шкідливих наслідків; важливо мати час, щоб знайти правильну інформацію. Ми саме це й намагалися зробити, і це врешті-решт визначило наше рішення.

Ми визнаємо, що деякі моменти можна було б опрацювати ретельніше. Урешті-решт, як гравці в Dota, ми просто хочемо жити своєю пристрастю до гри. Немає нічого більшого.

Бережіть себе.

Себ, Йохан та Топіас», – написав Ceb.

Зняття Monkey Business стало прецедентом та рушійним моментом справи, після якого інші європейські гравці теж почали відмовлятись від участі.

Спочатку про неприїзд на турнір повідомив Waga з Vikings (а-ля Alliance), тоді – qojcva, а далі уже і повний склад Vikings разом з AdmiralBulldog-ом, Loda та Akke оголосили про зняття з турніру.

Цього року Games of the Future були дійсно близькими до того, щоб запросити легенд доти задля ще більшого впливу пропаганди на ігрову спільноту.

OG, Alliance – це команди, які знають усі фанати гри і заради яких багато хто б включив трансляцію турніру.

Попри це, тепер серед списку учасників залишились лише купка ноунеймів та Mind_ContRol з AdmiralBulldog-ом, яким тепер треба буде дуже постаратись, щоб відмитись від російських грошей.