ТВОЇ НОВИНИ ПРО АЗАРТ

Як працює застосунок Finders на практиці?

ГоловнеЯк працює застосунок Finders на практиці?

Розповідають фахівці Favbet Tech у власному блозі на Highload. Софія Драпей, фахівчиня компанії, з команди розробників проєкту, вона – програмний менеджер на одному з напрямків. Її задача – ідентифікація потреб/очікування бізнесу та всіх зацікавлених сторін від продуктів та сервісів компанії, пошук балансу між очікуваннями та технічними реаліями, контроль за процесом і розробкою. З початком повномасштабної агресії, виникла нагальна потреба підтримувати зв‘язок з родичами, надто, якщо ті жили на окупованих територіях.

 • З початком війни ми в командах почали підтримувати звʼязок 24/7 на всі теми: у кого в районі що бахнуло, що там на дорогах в бік заходу України, чому русня така притрушена, волонтерські питання, логістичні рішення, обговорювали проблеми, з якими стикаються зараз українці, і що деякі вирішуються складним шляхом — варіанти їх оптимізації, – розповідає Софія. 

От саме з такою штукою прийшов наш PHP Development Manager Міша Горишний і просто показав, що люди гортають гори зображень, які знаходять на просторах інтернету, намагаючись відшукати там прізвища близьких та будь-яку інформацію про них.

Ви просто уявіть: тисячі людей дивляться на одне й те ж зображення хвилину, і потім продивляються ще сотні таких фотографій… А могли б спробувати ввести декілька варіантів написання прізвищ, інших контактних даних і отримати результат.

Рішення про створення сервісу з базою евакуйованих людей було ухвалено миттєво.

Того ж вечора колеги почали розробку сервісу. Технічне рішення було простим і очевидним:

 • швидко взяли в роботу бек;
 • створили акаунт на Amazon;
 • обговорили назву сервісу;
 • купили домен;
 • паралельно дизайнер підготував макети;
 • з розробкою взагалі питань не було.

Створили за вечір, базу додали за три дні

Сервіс Finders створили за вечір, а на другий день вже був готовий дизайн, запустили адмінку, за допомогою якої можна додавати списки до бази. Створили скрипти для парсингу тексту з зображень. 

 • Сайт написаний на PHP, на ньому є велика кількість необхідних модулів для запуску таких систем. Для парсинга — Go, Python. Використали сторонні пошукові системи (платні), розгорнули інфраструктуру на Amazon.

Трохи більше часу пішло на те, щоб розв’язати проблему з оцифруванням списків людей, які знаходились в укриттях або виїхали з окупованих міст. 

 • Відфотографовані друковані списки — то ізі, скрипт готовий, флоу завантаження таких фоток і формат на виході швидко відпрацювали.

Іншим питанням були фотографії списків, які написані від руки… Справа була в десятках тисяч прізвищ, написаних різним почерком, сфотографованих при різному світлі та в різних умовах. Деякі фото викликали більше питань, ніж давали відповідей.

Але буквально за декілька годин я знайшла близько 10 людей, які були готові допомогти з оцифруванням. З ними ми почали розробляти флоу, створювати шаблони для списків і інструкції для тих, хто оцифровує.

Так організувалась маленька команда із 20 волонтерів, які оцифровували фотографії — це були знайомі, знайомі знайомих, студенти з університету Софії, колеги з роботи, хто мав вільний час, і таким чином за три дні додали близько 15 тисяч прізвищ на сайт.

Після того, як фавбетівці опрацювали перший обʼєм фотографій, далі пішло простіше. Зараз на проєкті працює п’ять людей, які оцифровують фотографії.

Можемо додавати тисячі нових записів на день 

Працюють таким чином: як є, що додати, тоді й додають. Іноді це тисячі нових записів в день, іноді — 200.

Фавбетівці працюють з командами волонтерів, які евакуюють людей до Запоріжжя, і беруть в них списки, відстежують Facebook, Twitter, Instagram, багато Telegram-каналів, і деякі з них — російські.

 • Останні тижні ми сфокусовані на списках людей, які були евакуйовані в так звану «ДНР» та рашку. Річ у тому що, якщо люди виїхали на територію України, то жодних питань з цим немає — за декілька днів вони виходять на звʼязок. Зовсім інша ситуація, коли люди змогли вибратись з Маріуполя, а потім в якомусь селищі їх садять на автобуси в «ДНР», а звідти вивозять в якусь рязань і твєрь, – лютує Софія. – Ось тут складно… Бо наша пошта, в основному складається саме з таких запитів:

«Добрий день!

Мене звати Олена, я знайшла свою бабусю Віру Іванівну, біля неї коментар, що вона зараз в м. тула. Підкажіть, як з нею звʼязатися»

Якщо у команди є додаткова контактна інформація, то додають контакти людей, які були в тих же списках, контакти волонтерів тощо. Якщо не мають додаткової інформації, надають контакти МНС «ДНР», МНС міст в «росіяндії», де зараз знаходяться ці люди, але з ними непросто вийти на звʼязок. 

До окупаційних МНС складно додзвонитись, на пошту не відповідають. Зараз у команди немає вирішення цього питання, але вони щиро радіють, що люди знають, що їхні близькі живі.


Перші результати роботи

Перші результати зʼявились ще до появи самого сервісу. В процесі оцифрування фотографій одна дівчина перевіряла реалістичність прізвища і натрапила на пост у Facebook, де розшукували жінку і дитину. Вони були в її списку на останньому аркуші. Надійшла відповідь на той пост у Facebook, що ці люди живі та евакуйовані до Новоазовська.


Що далі?

 • Нас вразили і здивували люди, які нам допомагали, навіть не знаючи хто ми. Так швидко я ще ніколи не запускала продукт 🙂  Та й взагалі, ми звернулись до великої кількості людей з найрізноманітніших питань. 

Зрозуміло, що всі технічні питання вирішили в компанії: від дизайну до фінансування реклами. Але також нам написало багато людей у Facebook та на пошту Finders: хтось надавав списки, хтось хотів допомогти з оцифруванням, хтось давав фідбек, чого саме не вистачає, хтось надавав контакти організацій, які теж збирають списки людей. 

Ми також створили бота в Telegram, щоб у людей була можливість залишити заявку про пошук людини. Коли інформація зʼявиться в нашій базі, то ми надішлемо сповіщення. 

Додатково ми зараз хочемо розв’язати проблему з наданням інформації або хоча б якогось плану дій, що робити, якщо людина, яку ви шукаєте зараз, в умовній тулі чи воронежі, – говорить Софія.

Це той проєкт, який хочеться закрити

Попри задоволення від якісно зробленої роьоти, самі фавбетівці переьувають у розпачі від того, як ламає людсткі долі війна. Софія та її однодумці чекають того часу, коли проєкт можна буде дропнути. Наразі в базі понад 50 тисяч зниклих людей. Від цієї цифри становиться моторошно і, на жаль, вона зростає щодня.